צילום: epa קפיצות פארקור הן תופעה תרבותית רחבה בשנים האחרונות שבה מוצאים בני נוער עניין רב. העיקרון מאחורי קפיצות אלו הוא הגעה ממקום אחד למשנהו בזמן הקצר ביותר. כדי לעשות זאת מבצעים בני הנוער קפיצות אקסטרים ממקום למקום, ולעתים אף מגובה רב. במקרים רבים זה מסתיים ללא פגיעה אבל קפיצה אחת יותר מדי הביאה לחדר המיון של רמב"ם נער בן 15, שסבל משבר במפרקת בעקבות "נחיתה לא נכונה".

הנער שהגיע לפני כשבוע לחדר המיון עם חבלה בעמוד השידרה הצווארי סבל משבר בלתי יציב בחוליה השנייה, חבלה המוכּרת יותר בשם "שבר במפרקת". חבלה כזו יכולה לגרום למוות במקרה שנפגע חוט השידרה.

למזלו של הנער, הפגיעה נגרמה בחולייה שאיפשרה לרופאים להציל את חייו אבל גם לספק לו איכות חיים גבוהה בהמשך, זאת הודות לניתוח חדשני שכמוהו בוצעו בודדים בארץ ונעשה לראשונה בצפון, ובמהלכו בוצע קיבוע לשבר בעזרת בורג אחד בלבד.לרשות המנתחים האורתופדיים ברמב"ם עמדו שלוש אפשרויות לטיפול בנער: קיבוע השבר באמצעות מקבע חיצוני למשך שלושה חודשים, שבו אין הבטחה לאיחוי והוא כרוך בצלקת במצח, בתחלואה גבוהה ובאי-נוחות רבה למטופל; קיבוע שתי החוליות הצוואריות יחדיו, ניתוח כירורגי מורכב עם סיכונים גבוהים למטופל והוא כרוך בהגבלה של 50% בטווח התנועות הסיבוביות של הראש לכל החיים; קיבוע השבר באמצעות בורג אחד בלבד בבסיס הצוואר, מעל עצם הבריח. בדרך זו אין כלל פגיעה בוושט, בעורקים או בקנה הנשימה.

הבחירה באפשרות השלישית סייעה לרופאים להבטיח את קיבוע השבר באופן מיידי, תוך הבטחת סיכוי גבוה לאיחוי העצם והחזרת יכולת טווח התנועות הסיבוביות של הצוואר בתוך פחות מ-48 שעות. את הניתוח ביצעו ד"ר אליאס חדאד, מנתח בכיר ביחידת עמוד השידרה ברמב"ם, וד"ר עמית קרן, רופא בכיר במערך האורתופדי, בהנחיית ד"ר חנני עמוס, מנהל יחידת עמוד השידרה. בבדיקות הסי.טי שבוצעו לאחר הניתוח נמצא כי השבר קובע באופן משביע רצון והנער שוחרר לביתו כשאינו סובל מכאבים משמעותיים.

ד"ר חדאד: "בניגוד לשתי השיטות הראשונות, החתך הניתוחי קטן, אין קדיחות בגולגולת ואין ברגים מיותרים. כדי לוודא שהכיוון והקיבוע של השבר מתבצע בצורה האופטימלית בוצע שיקוף באמצעות שני מכשירי דימות. התוצאה שקיבלנו הייתה חייבת להיות מדויקת ביותר. ברגע שקיבלנו את התמונה המלאה החלטנו על שיטת הקיבוע השלישית, שלמרות מורכבותה הטכנית יתרונותיה לרווחת המטופל בהמשך חייו גבוהים ביותר".

כשאדם סובל מפגיעה באזור הצוואר מנפילה מגובה או מחבלה, ממליץ ד"ר חדאד לא להושיבו ולא לנסות להזיזו, לחייג מיד למד"א ולתאר את מהות הפגיעה באופן הרחב ביותר. במקרים רבים הזזת אדם פגוע כך, כשהראש זז שלא "באותו הציר" עם הגוף, עלול להיגרם נזק חמור ואף להסתיים במוות.