צילום: shutterstock לאחר מספר חודשים של מאבקים פוליטיים אושר בשבוע שעבר בוועדת הכספים חוק 0% מע"מ. לדברי עו"ד יוסי מילר ממשרד מילר ושות' בחיפה, המתמחה בנדל"ן, אף אם החוק יאושר במליאת הכנסת במקביל לפשרה בחוק ההסדרים, התנהלות שר האוצר יאיר לפיד בכל הנוגע לחקיקתו חוללה מערבולת נזקים למשק ופגעה מאוד בשוק הדיור ובמעמד הביניים. יתר על כן, החוק עצמו הוא חוק רע שטוב היה לישראל בלעדיו.

כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

עו"ד מילר: "זהו חוק שגוי מיסודו. נתחיל בעובדה אחת ברורה - אם וכאשר יאושר החוק סופית, מחירי הדירות לפחות בחודשים הקרובים יעלו ולא יירדו, וזאת בניגוד למטרת החוק המוצהרת. יש לזכור שחו"ק 0% מע"מ לבדו לא יכול לפתור את מצוקת הדיור שכן הערכת משרד הבינוי היא שרק כ-11 אלף זוגות יזכו בהטבה בעלות של כ-1.8 מיליארד ש'קל".

עו"ד מילר הסביר כי בנוסח החוק שאושר בוועדת הכספים הוכנסו שיפורים אחדים ביחס לגרסתו הקודמת, בהם העלאת מחיר הדירה שיוכלו לרכוש בהטבה מי שלא שירתו בצבא או בשירות לאומי למיליון שקל, הרחבת הזכאות
גם למי שהייתה בבעלותו דירה עד 2005 (1995 בגרסה הקודמת) והחלתו גם על הורים גרושים עם לפחות ילד אחד המגדלים אותו במשמורת משותפת.

עו"ד מילר סבור כי הקושי העיקרי עם החוק, שעלול לגרום לכך שבסופו של דבר הוא כלל לא יאושר, הוא היותו מפלה לרעה את המגזר הערבי ומפר את העיקרון החוקתי של שוויון מהותי בין כלל אזרחי המדינה.

עו"ד מילר: "מימון רכישת דירה היא בעיה כללית של זוגות צעירים בישראל והטבות משמעותיות למשרתים בצה"ל כבר קיימות. מדוע לשלול אותה ממי שהמדינה מלכתחילה מונעת מהם להתגייס? ומדוע לא להעניקהּ רק ללוחמים ביחידות קרביות במקום להעניקה כלאחר יד גם למשרתים בצריפין? האמת פשוטה: מדובר בתירוץ לשלילה מכוונת של ההטבה המלאה מהציבור הערבי. לכן ניתן להעריך שגם אם הכנסת תקדם ותאשר את החוק, הוא ייעצר בבג"ץ".