צילום: shutterstock "הצבא והאנשים הטובים של האגודה למען החייל מסייעים רבות לחיילים בצרכים שונים, אולם סיוע אינו מספק כשמדובר על הצרכים הנפשיים ועל מה שעובר על החיילים כשהם יוצאים הביתה", כך אומרת מנכ"לית עמותת יחד למען החייל הבודד חיה שביט הפועלת בחיפה. שביט ציינה כי בשנה האחרונה מורגש גידול ניכר במספר הבקשות לסיוע מצד חיילים בודדים הזוכים בעמותה לאוזן קשבת.

כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

בכל שבוע מתווספים בין חמישה לעשרה חיילים בודדים חדשים הזוכים לסיוע מהעמותה. בתוך כך, החיילים המשתחררים מהצבא ממשיכים לפקוד את העמותה המשמשת להם בית חם. שביט אמרה כי בחצי השנה האחרונה הורגש גידול ניכר במספר הפניות מצד חיילים בודדים.

"אולי יהיה מי שיקשור זאת למבצע צוק איתן אבל אני לא חושבת כך", היא טענה, "להערכתי הגידול נובע משיחות מפה לאוזן בין החיילים. הם מבינים שיש מי שנותן להם תחושה של משפחה, גם אם זו מתנדבת שמחבקת ושואלת מה נשמע, מתקשרת אליהם לצבא כל שבוע או עוזרת ממש בבעיות אישיות".

יו"ר העמותה תא"ל (מיל') עמי מורג סיפר שאחת לשבוע הוא מרכז כמה חיילים בודדים סביבו כדי שיסייעו בהעברת חפצים כבדים דוגמת מקרר, מכונת
כביסה או מיטה. "החיילים מסייעים בסחיבת החפצים אל העגלה שמחוברת לרכב שלי", אמר מורג, "הם למעשה הסבלים שמסייעים לחבר שלהם שהוא חייל בודד. כאשר אנחנו מסיימים את הסבלות אני אומר להם תודה והם עונים, 'מה תודה? אנחנו צריכים להגיד לכם תודה'. זה מחמם את הלב".

רן דנסקי, מתנדב בעמותה, מוודא שהבקשות לתרומות ראויות ולמעשה מבקר באופן אישי בבתי התורמים לפני ההובלה עצמה. "ריהטנו בשבת האחרונה שש דירות עם מקררים תקינים", הוא סיפר, "אנחנו מקבלים תרומות בהתאם לצרכים. יש מי שתורם ארונות בגדים ויש מי שזקוק לשולחן אוכל ולכיסאות".

שביט הוסיפה כי המתנדבים זוכים להכרת תודה עצומה: "רק השבוע שוחחתי עם חייל מאוסטרליה שקיבל חופשה מיוחדת של חודש שבה יכול היה לטוס למשפחתו. הוא אמר לי, 'כאן בישראל אתה יודע שאם תיפול ברחוב יהיה מי שידאג לך. פה אני מרגיש משפחה'".