צילום: shutterstock מועצת שכונת הדר הכרמל בחיפה הופתעה השבוע לגלות כי בתקציב לשנת 2016-2015 לא מוזכר שיפוץ רחוב הלל, זאת למרות שהובטח לתושבים כי הרחוב ישופץ סוף-סוף. מצב הכביש והמדרכות בו קשה מאוד, והעירייה הביאה אנשי מקצוע כדי לבדוק איך ניתן לתקן את הליקויים ברחוב צר כל-כך שבו חונים רכבים על המדרכות בגלל היעדר מקומות חנייה באזור.

כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

בישיבת מועצת העיר בדצמבר אשתקד נכחו פעילי רחוב הלל שהגיעו למחות על הנעשה ברחוב, אך מ"מ ראש העיר, חדוה אלמוג, הודיעה לפרוטוקול כי הוחלט לקדם את קצב התוכנית לשיקומו המלא של הרחוב, לרבות הגינה הציבורית בסופו. כל אלו בוטלו לאחר הבחירות המקומיות בנובמבר 2013 .

"נודע לנו השבוע על החלטת העירייה לא לשקם גם בשנים הקרובות את התשתיות הקורסות ברחוב הלל וקרוב לוודאי גם ברחובות ותיקים אחרים הממתינים לשיקומם כבר עשרות שנים", אמר יו"ר מועצת שכונת הדר הכרמל, עופר פיקס, "אנחנו מקבלים זאת באכזבה קשה אך לא בהפתעה גמורה לאחר שפניות מצידנו נענו בשתיקה רועמת. ההזנחה המתמשכת מתבטאת לא רק במצב הפיזי הירוד והמסוכן של הכבישים והמדרכות ברחבי השכונה, אלא גם במצבו המחפיר של גן הטכניון ההיסטורי, בגינות ציבוריות העומדות כבר שנים ללא מתקני משחק לילדי השכונה, במחסור חמור במגרשי ספורט ואף ברמת הניקיון ברחובות. כבר שנים רבות שומעים 40 אלף התושבים את התשובה הקבועה בזמן שהעירייה משקיעה תקציבי ענק ביחצנות ובכיפות זהב ומועלת בחובותיה הבסיסיות כלפי תושבי השכונה".

לטענת הוועד, בפגישותיהם עם ראש העיר יונה יהב הוא העביר את הכדור למגרשם וביקש מתושבי הרחוב להיות יועצים ומתכננים וגם לחתום על הסכמה גורפת לוויתור על זכויותיהם בלי שקיבלו מידע מינימלי לגבי המשמעויות לכך
ועל תוכנית העבודה. לדבריהם, לא מוכר להם מודל כזה בשום מקום בעיר וכנראה גם לא בארץ.

פיקס סבור כי בעירייה מקווים שההחלטה לא להקדיש כספים לרחוב הלל תתקבל ללא מחאה ובהבנה כי לעירייה יש השנה סדר עדיפויות אחר, אך לו ולשאר התושבים ברחוב אין כל כוונה לאפשר לעירייה להתחמק מהשיפוץ שעליו התחייבה.

"אנחנו, תושבי הדר, מרגישים שהפכנו להיות התושבים הבעייתיים של חיפה משום שאנחנו תובעים התייחסות הולמת לעשרות אלפי אנשים הגרים בתנאים מחפירים ברובע ההיסטורי של העיר. כבר יותר מעשר שנים שומעים 40 אלף התושבים את התשובה הקבועה שיונה יהב נולד בשכונה ומכיר אותה, שהושקעו עשרות מיליונים בתשתיות המטרונית ברחובות הרצל ויל"ג לאחר שהשכונה הוזנחה במשך עשרות שנים, ושהדר היא הלב ההיסטורי של חיפה. בפועל השכונה במצב קשה ומוזנח ללא תוכנית עבודה וללא שיתוף התושבים המבקשים להיות חלק מהתוכנית, והם עדיין ממשיכים לחכות לשינוי המיוחל בגישת העירייה".