צילום: index open במסגרת אירועי האמנות של החג של החגים שנפתחו לא מזמן בחיפה תיפתח ב-12 בדצמבר מכבסה ציבורית עצמאית בחלל התחתון של בית הגפן. המכבסה היא פרויקט אמנותי של האמן בלו-סימיון פיינרו והיא כוללת חמש מכונות כביסה, מייבש ופריטים אמנותיים.

כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

המכבסה נותנת שירותי כביסה לאוכלוסיית הדר, ואדי ניסנאס והעיר התחתית, והיא תהיה פתוחה כל השבוע משעות הבוקר עד שעות הערב. המטרה היא להפוך את המכבסה הציבורית למוסד מקומי, לנקודת מפגש לתושבים ולמקום לקיום שיחות חולין בזמן ההמתנה לכביסה הנקייה. המכבסה שהקים פיינרו עומדת לרווחת הציבור ללא תשלום למשך חודשי התערוכה ותושבי השכונות מוזמנים להביא את הכביסה המלוכלכת ולעשות כביסה משותפת.

מטרת הפרויקט היא לתת ביטוי לאפשרות ליצירת מרחב משותף ושיח בין יהודים וערבים הגרים בחיפה, שהיא עיר מעורבת. הפרויקט האמנותי מסמל את הרצון לחיות חיים נורמליים ואת התקווה ליצירת חברה רב-תרבותית
ושוויונית שמטרתה חיים טובים יותר. הפרויקט חשוב במיוחד בהקשר של היום, כשברקע המתח בין האוכלוסייה היהודית והערבית והאלימות השולטת במרחב הציבורי מאז הקיץ האחרון ומבצע צוק איתן.

המכבסה הציבורית תיתן הזדמנות להוציא החוצה את "הכביסה המלוכלכת", כלומר להוציא דברים, תחושות ואמירות מהמרחב הפרטי לציבורי. את אותם התכנים והתחושות שאדם לא מעז לחלוק הוא משחרר במקום בעל איכות סמלית המאפשר ליחיד להתמודד עם תחושותיו עם אנשים אחרים ו"להתנקות" מדעות קדומות, מטאבואים ומתפיסות ארכיטיפיות. הפרויקט האמנותי "כביסה ציבורית" נותן הזדמנות להכרת האחר והמוטו המוביל אותו הוא הוצאת הכביסה המלוכלכת החוצה.

המיצב "כביסה ציבורית" והאמנות במקרה זה שותפים למאמץ חברתי שמטרתו להביא לתיקון מבחינה חברתית ולהדגיש את התפקיד ואת האחריות החברתית שמוטלים על האמן ועל האמנות בתחילת המאה-21. הצורך הוא ליצור אמנות ותרבות במגע עם אנשים יהודים וערבים ובשיתוף פעולה עימם - אמנות מכילה, שיתופית ונגישה עד כמה שניתן, אמנות שיוצרת קשרים ותחושת אחדות במימד העירוני ובמגע עם אנשים במטרה ליצור אמנות עם אנשים ולא רק בשביל אנשים.