צילום: אלכס קולומויסקי ברגע שהודיעו על קיום בחירות כלליות החל כבר בשבוע שעבר מצעד הפוליטיקאים לבתי הספר, ואחרים הגישו בקשות למשרד החינוך כדי שיאפשר להם להיפגש עם תלמידי תיכון שחלקם יהיו מבוגרים דיים להצביע לכנסת כבר במרס 2015.

ביום שני שעבר נפגשה יו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ איילת שקד עם תלמידי סניף בית בירם של הריאלי ובשבועות הקרובים עתידים לפקוד את בתי הספר התיכוניים בעיר רבים מחברי הכנסת היוצאת שהחלו במירוץ לכנסת ה-20. "הגיעו בקשות רבות של חברי כנסת להתארח בבתי הספר התיכוניים בעיר ולשוחח עם התלמידים, שהם המצביעים החדשים", מספרת מנהלת המחוז במשרד החינוך רחל מתוקי.

בתוך כך, וללא קשר לבחירות הקרובות, הוציא לאחרונה משרד החינוך חוזר מנכ"ל חדש שעוסק בגבולות השיח בכיתה ואחת מחברי הוועדה שהרכיבה אותו מנהלת המחוז מתוקי. בניגוד לחוזרי מנכ"ל קודמים, שבהם חל איסור על המורים לדבר פוליטיקה עם התלמידים, ולהביע דעה אישית או למתוח ביקורת על הממשלה ועל התנהלותה, בחוזר החדש ניתנו חופש פעולה וחופש ביטוי הן למורים והן לתלמידים. מעתה אין סיבה לחשוש להביע דעה פוליטית בכיתה.

בחוזר המנכ"ל החדש נאמר כי "מערכת החינוך מבקשת לחנך את תלמידיה להיות אזרחים מעורבים ופעילים, שומרי חוק, בעלי מוסר ומידות, בעלי חוש ביקורתי, המשרתים את המדינה נאמנה. עובדי ההוראה אמונים על ההכשרה החינוכית והלימודית של התלמידים, ולאמירותיהם ולהתנהגותם של עובדי ההוראה תיתכן השפעה רבה על תחושותיהם ועל דעותיהם של התלמידים".

"אנו מעודדים את השיח הפוליטי בכיתה בתנאי שיהיה מבוקר. כולם ללא יוצא מן הכלל יוכלו להביע עמדה ואיש לא יבלום אותם. אנו מאפשרים הבעת דעה בתנאי שהמורה יציג בפני תלמידיו את מגוון הקשת הפוליטית כדי שהתלמיד יוכל לבחור מה מתאים לתפיסותיו ולהשקפותיו", אומרת מתוקי ומוסיפה כי היא סומכת על מנהלי בתי הספר שיידעו לפעול באיזון המתבקש ויקפידו על השוויוניות.

"אני מבקשת מהמנהלים ומהמורים שיידעו לנצל את תקופת הקדם-בחירות ללימוד הדמוקרטיה גם עבור מי שאינם לומדים עדיין אזרחות, כמו תלמידי בתי הספר היסודיים. מי רשאי לבחור ולהיבחר, מהו אחוז חסימה, שיטת הבחירות הנהוגה בישראל, מהי קואליציה ומהי אופוזיציה ומהי רשות מבצעת ומחוקקת".

בחוזר המנכ"ל החדש מצוין במפורש: "חשוב לציין כי אין בכוונת ההוראות לפגוע בחופש הביטוי של עובדי ההוראה, גם במסגרת הפעילות הפדגוגית והחינוכית שלהם. הזכות לחופש הביטוי ידועה במדינתנו כזכות חשובה ויסודית ביותר, המשמשת כר נרחב לביטוי האישי ולאוטונומיה של הפרט בחברה, והיא חלק מאושיות הדמוקרטיה". עם זאת, נוהל ישן שנותר רלוונטי גם לבחירות הללו קובע כי לבתי הספר יוכלו להגיע נציגי כל המפלגות ולהיפגש עם התלמידים, שהם למעשה הבוחרים החדשים, עד 21 ימים לפני הבחירות ולא מעבר לכך.