צילום: shutterstock בשבועות האחרונים קיימה המשטרה הירוקה חקירה סמויה, שהפכה לגלויה בסוף השבוע שלפני האחרון, בחשד שבוצה בהיקפים גדולים שהייתה אמורה להגיע למפעלי קומפוסט הושלכה באופן שיטתי בשדות חקלאיים. לאחר שהחוקרים אספו חומר ראיות רב הם פשטו על מספר מכוני טיפול בשפכים (מט"שים) באזור הצפון, בהם מט"ש חיפה, ועיכבו לחקירה שמונה חשודים במעורבות במעשים. בטרם החלה המשטרה בחקירתה נמסר לחוקרים מידע רב על-ידי חוקר פרטי ששכרו תושבים שהתלוננו על ריחות רעים המגיעים משדות חקלאיים הפזורים סביב מקומות מגוריהם.

כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

מפקד המשטרה הירוקה בצפון יוסי בר אמר ל"ידיעות חיפה" כי החקירה עדיין בעיצומה, אך חומר הראיות שנאסף הוא רב. "בשבועות האחרונים בחנו מידע
שהתקבל במשרדנו, שלפיו בוצה שהייתה צריכה להגיע לטיפול במפעל קומפוסט לא הגיעה ליעדה ופוזרה בשטחים שונים, בהם שדות לגידול ירקות", אמרו במשטרה הירוקה, "על-פי חקיקת המשרד להגנת הסביבה, בוצה שמקורה במכון טיהור שפכים, בוצה שעיקרה צואה ממקורות ביתיים, צריכה להגיע למפעל קומפוסט. במידע שבחנו מצאנו כאמור שהבוצה כלל לא הגיעה ליעדה. הנזקים שנגרמו מהשלכת הבוצה הם תברואתיים, בהם חלחול למי תהום ומפגעי ריח".

למט"שים מגיעה בוצה, ושם היא עוברת טיפול ראשוני שבמסגרתו מפרקים את החומר האורגני. לאחר מכן מועברת הבוצה למפעל קומפוסט, שם היא מעורבבת עם גזם, ולאחר 30 יום של ייבוש יכול החומר לשמש דשן אורגני. לפי המשטרה הירוקה, נבחנת האפשרות שהבוצה כלל לא הגיעה למפעל הקומפוסט והושלכה כמו שהיא, כלומר בצורת צואה ביתית, בשדות גידול שונים.

במשטרה הוסיפו כי בחקירתם הם מבקשים לבדוק מי היו מעורבים בהשלכת הבוצה, מי ידע על-כך שבוצה לא מטופלת לא מגיעה ליעדה, מי הרוויח מכך ואם נוסף על עבירות של פגיעה בסביבה נעשו עבירות בתחום ההונאה והמרמה. במשטרה יבקשו לבחון כיצד כמויות גדולות של בוצה לא מגיעות ליעדן ואינן מדווחות.