צילום: shutterstock בבית החולים כרמל הכניסו לאחרונה לשימוש שיטה חדשה ומתקדמת שעשויה להחליף את ניתוחי הלב הפתוח בצנתורים ובכך להקל משמעותית על החולים את ההתאוששות מההליך הכירורגי, וזאת מכיוון שרבים מחולי הלב בחיפה ובצפון נאלצים לצורך פתיחת אחד או יותר מכלי הדם בליבם לעבור ניתוח לב פתוח, שהוא מורכב ומהווה לא אחת סכנה בפני עצמו לחולים.

להליך החדש קוראים המיטרא-קליפ ובמסגרתו פותחים הרופאים את המסתמים בלב החולה ללא פתיחת בית החזה וללא ניתוח. השיטה פותחה רק בשנים האחרונות ועד היום עברו את הפעולה בכל העולם רק אלפים בודדים. רק בשנה האחרונה קיבלה השיטה את אישור משרד הבריאות בישראל ובית החולים כרמל הוא המרכז הצפוני היחיד של שירותי בריאות כללית המורשה ומאושר על-ידי משרד הבריאות לבצעה.

המיטרא-קליפ נעשית בהרדמה מלאה בחדר צנתורים בהנחיית שיקוף ואקו-לב צמודים כל הזמן. במהלך הפעולה מוחדר צנתר דרך המפשעה עד לחלל הלב ומגיע למסתם. דרך הצנתר מועבר הקליפ, סוג של תופסן קטנטן, והוא מולבש על שני עלי המסתם עד לקיבועם, דבר המקטין משמעותית את מידת הדליפה מהמסתם.

לאחר מכן ממשיך המסתם לעבוד כרגיל כשמקום הדליפה נסגר והשיפור ביכולת עבודתו עולה בכמעט 90%. "היתרונות בשיטה החדשה הם הימנעות מניתוח לב מורכב עם רמת סיכון נמוכה משמעותית והתאוששות קצרה ומהירה", מסביר מנהל המערך הקרדיולוגי בכרמל פרופ' משה פליגלמן, "התאוששות החולה קצרה מאוד ואחרי יומיים הוא כבר יכול לחזור לפעילות רגילה כשהוא מרגיש הרבה יותר טוב. בעצם חסכנו לו ניתוח לב פתוח עם פתיחת בית חזה, הרדמה קשה וארוכה, שימוש במכונת לב-ריאה, תרופות נגד כאבים וסכנת זיהום".

הפעולה אורכת כשלוש-ארבע שעות והיא מיועדת לחולים הסובלים מאי-ספיקת המסתם המיטראלי במידה משמעותית שלא יכולים לעמוד בניתוח לב להחלפתו. נכון להיום רשמה הפעולה יותר מ-90% הצלחה ברחבי העולם וקיבלה בסוף 2013 את אישור מינהל המזון והתרופות האמריקאי. עלות הפעולה בישראל עומדת על 35 אלף דולר אולם היא קיימת בסל הבריאות ולכן החולים אינם צריכים לשלם עליה כלל.

מי שיוביל וינהל את הטיפול בשיטה החדשה בכרמל הם ד"ר רפי וולף ופרופ' דוד הלון. ד"ר וולף חזר לאחרונה מהשתלמות בת שלוש שנים בקנדה בתחום הצנתורים וטיפול מיוחד במסתמים. "אני מאמין שבעתיד הקרוב זאת חלופה נהדרת לחולי המסתמים", אומר ד"ר וולף, "נכון להיום זהו הפתרון היחיד שאינו ניתוחי ואני שמח עם חבריי למחלקה ליישם אותו בהצלחה לרווחת החולים שלנו בכל אזור הצפון".