צילום: shutterstock אם אתם סובלים מנדודי שינה הסיכויים שיהיו לכם כאבי גב עולים בצורה משמעותית, כך עולה ממחקר חדש שנערך באוניברסיטה. "לאחר נטרול משתנים מתערבים כמו מצב סוציו-אקונומי וסגנון חיים הגענו למסקנה שנדודי שינה מנבאים כאבי גב אך לא להפך", אומרות ד"ר מעיין אגמון מהחוג לסיעוד וד"ר גלית ערמון מהחוג לפסיכולוגיה, עורכות המחקר בשיתוף פרופ' שלמה ברלינר ופרופ' יצחק שפירא מהמרכז הרפואי תל-אביב (איכילוב).

כאבי גב הם תופעה נפוצה למדי. 80%-60% מהבוגרים סובלים ממנה בשלב מסוים בחייהם. יתרה מזו, כאבי הגב נמצאים במקום הראשון בסולם הפיצויים שמשולמים לעובדים. כ-50% מהאנשים הסובלים מכאבי גב דיווחו גם על נדודי שינה שבאו לידי ביטוי באי-יכולת להירדם או להישאר רדומים, בשעות ערות ארוכות בלילה או בהשכמה מוקדמת מדי למשך כחודש.

ידוע כי נדודי שינה מעלים את הרגישות לכאב וכי הסובלים מהם חווים כאבים ספונטניים לעתים קרובות יותר ובעצימות גבוהה יותר בהשוואה לאנשים בריאים, אך המחקר הנוכחי חושף לראשונה קשר ישיר בין נדודי שינה לכאבי גב.

הנבדקים במחקר היו אנשים עובדים שהגיעו לאיכילוב לבדיקות סקר שגרתיות ונבדקו בשלוש נקודות זמן שונות - 2,131 בני אדם שגילם הממוצע 46, בעלי השכלה של כ-16 שנות לימוד שעובדים כעשר שעות ביום בממוצע. היקפו הגדול של המחקר הוא אחד מיתרונותיו הבולטים, זאת נוסף על ההטרוגניות של הנבדקים ועל העובדה שמי שסבל מבעיות רפואיות נופה ולא נכלל בתוצאות הסופיות לתקופת הזמן הארוכה (שמונה שנים) שבה התבצע.

אבחון כאבי הגב בנבדקים התבצע באמצעות שני קריטריונים - וידוא היסטוריה רפואית על-ידי ביקור אצל רופא לפחות פעם אחת ב-12 חודשים וריאיון שאישרר את עקביות כאבי הגב במשך שלושה חודשים לפחות. כך נמצא כי סיכויָם של עובדים שבריאותם תקינה אך סובלים מנדודי שינה לסבול גם מכאבי גב גבוה בכמעט 150% בהשוואה לאלו ששנתם תקינה. בקרב נשים המתאם בין נדודי השינה לכאבי הגב היה גבוה יותר, ואכן כאבי גב נפוצים יותר בקרב נשים מאשר בגברים.