צילום: shutterstock באזור חיפה והצפון נרשמת בשנים האחרונות עלייה מתונה אך עקבית של מקרי שעלת. עלייה זו מעוררת דאגה במשרד הבריאות שקורא לציבור להתחסן נגד המחלה המידבקת ומתמקד בקריאתו לנשים הרות.

הרופא המחוזי ד"ר שמואל רשפון אומר כי למרות העלייה במספר המקרים, רוב הנשים ההרות אינן מתחסנות ורבות מהן כלל לא מגיעות לטיפת חלב לביצוע מעקב היריון.

ד"ר רשפון: "מחלת השעלת שהתגלתה במספר מקרים השבוע בישראל היא מחלה שמסוכנת לתינוקות בני כמה חודשים. חיסון הניתן לתינוקות נגד מחלת השעלת בגיל כמה חודשים מתחיל להשפיע רק במנה השנייה והשלישית. לכן התינוקות חשופים למחלה בחודשיהם הראשונים. הפתרון הוא חיסון האמהות במהלך ההיריון. חיסון האם ההרה מאפשר יצירת נוגדנים והעברתם לתינוק. הבעיה היא שרוב האמהות לא מגיעות להתחסן".

הרופא המחוזי מנסה להסביר מדוע בוחרות רק מאות מתוך אלפי נשים הרות באזור חיפה והצפון להגיע להתחסן. ד"ר רשפון: "חיסון השעלת לא כלול בסל התרופות ואנחנו מקווים שבחודשים הקרובים הוא ייכנס ויינתן ללא תשלום. עד היום נאלצו האמהות לשלם עשרות ש"ח עבור החיסון שאינו ניתן בטיפת חלב ומאלץ את הנשים ההרות להגיע פיזית למשרד הבריאות במחוז ולהסדיר את התשלום.

"במרפאות טיפת חלב לא יכולים לקבל כסף וזו בעיה שאולי נסדיר בעתיד. אני יכול לומר שלא רק שלא מגיעים למשרד הבריאות כדי לקבל חיסון, אלא שרבות מהנשים לא מגיעות לטיפת חלב למעקב היריון ומבצעות את הבדיקות רק בקופות החולים".

שעלת היא מחלה מידבקת שבה נדבקו בחודשים האחרונים 18 תינוקות באזור המרכז. תינוקת בת חודשיים אף מתה מהמחלה לפני כשבועיים. המחלה עוברת דרך האוויר ונגרמת על-ידי חיידק. היא מועברת על-ידי שיעול, התעטשות והפרשות מהאף. הסכנה גדולה ביותר היא לילדים עד גיל שנה וחצי. משנת 2006 מתו בישראל עשרה תינוקות מהמחלה. יעילות החיסון, כך על-פי מחקרים בעולם, מצביעה על כ-90% הצלחה במניעת ההידבקות במחלה. על-פי נתוני משרד הבריאות, בישראל רק שביעית מכל הנשים בהיריון מתחסנות ובסך הכול 20 אלף נשים.