צילום: shutterstock רבני חיפה התכנסו לישיבת חירום ודנו במצבו של הציבור החרדי בעיר. הרבנים שבו וטענו כי אחת הסיבות למצבו העגום של החרדים היא מדיניות העירייה, שלשיטתם חייבת להשתנות לאלתר.

כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

כזכור, על מכתב שנשלח לראש העיר, יונה יהב, לפני כשבועיים חתמו שישה רבנים - האדמו"ר מנדבורנא דוד ליפר, רב קהילת סערט-ויז'ניץ דוד שלמה זולדן, רב הקהילה החרדית חיפה יחיאל במברגר, רב קהילת גור גבריאל וולקוביץ’, רב קהילת בעלזא מאיר דוד רכניצר ורב הקהילה הספרדית יחיאל אברג'יל - ובו הדרישה לשיפור חיי החרדים בעיר.

בשבוע שעבר הוציאו הרבנים הודעה נוספת שבה טענו כי בעקבות המכתב הופעל עליהם לחץ לחזור בהם מטענותיהם וכי הם חוששים לעתיד המתנ"סים שהם שוכרים מהעירייה בעלות של עשרות אלפי שקלים בחודש. גורמים בציבור החרדי ציינו כי המכתב לראש העיר נכתב מתוך כאב בעקבות המצוקה שצפה מהשטח, וכי המכתב אינו מתריס ואינו משמיץ ומן הראוי לעסוק בנושא המרכזי, שהוא מהות המכתב והמתואר בו והדרכים לפתרון המצוקות של הציבור החרדי.

במכתבם ליהב כתבו הרבנים כי הם פונים אליו בשל פניות של תושבי העיר וזעקתם המתמשכת של ראשי הקהילות ומנהלי המוסדות על מצבם הקשה בגלל התנהלות העירייה מולם. "נוכחנו לדעת על הקשיים הקיומיים שאיתם מתמודדים הציבור החרדי, מוסדות החינוך ובתי הכנסת, על חוסר ההתייחסות לצורכי הדת ועל מניעת פיתוח התשתיות העירוניות באזורי הציבור החרדי. קשיים מוערמים בכל תחום מצד העירייה שבראשה אתה עומד, בין שהנושאים נוגעים לכלל ובין שנוגעים לפרט. למרות הגידול המבורך של הציבור החרדי בחיפה אשר מצריך השקעה גדולה יותר, הדבר אינו מקבל כל ביטוי".

הרבנים דורשים במכתבם ליהב: "חדל מהפגיעה המתמשכת ומהאפליה של הציבור החרדי. שנה את גישתך כלפינו ובחר לך דרך טובה יותר להתנהל
מולנו בכך שהעירייה תסייע להתפתחות הקהילות והמוסדות מתוך יחס שוויוני לצרכיו של הציבור החרדי כפי שמגיע לו".

בקהילה החרדית המונה כ-35 אלף איש מצביעים על שני נושאים מרכזיים שבהם קיימת מצוקה: מערכת החינוך והדיור. הקהילה החרדית פורחת בחיפה, לא מעט בשל העובדה כי מחירי הדיור לאורך עשרות שנים איפשרו רכישת דירות במחירים נמוכים. כעת, עם עליית מחירי הדיור, מתקשות משפחות חרדיות למצוא דירה בשכונות החרדיות. מערכת החינוך החרדית מסתמכת על העירייה וזקוקה לא אחת לאישורה להרחיב או לבנות בית ספר. בקהילה טוענים כי הצפיפות בכיתות הגיעה לרמה שבה לא ניתן ללמד.

במכתב התשובה של יהב לרבנים, שהופנה לאדמו"ר מנדבורנא, כתב ראש העיר: "ברי כי הדברים אינם מבוססים על המציאות בשטח, הואיל ולא קיימת כל אפליה בין תושבי חיפה. סל השירותים ניתן לתושב חיפה ושווה בין כל קהילות העיר, ואין דמו של זה סמוק מדמו של אחר. צר לי כי דבר מרמה הביא את הרבנים המכובדים לחתום על מכתב זה, אשר יש בו מלשון הרע וניסיון נואל של גורמים קיצוניים ומחרחרי ריב לתקוע טריז בין הנהלת העיר לקהילותיכם. דלתי תמיד פתוחה בפניכם".

בשבוע שעבר הדגישו הרבנים כי לא חזרו בהם ממכתבם וכי אין סיבה אמיתית לעשות כן. נציגי רבני העיר מסרו כי הם חוככים בדעתם כיצד יש לפעול באשר להבטחות שניתנו לקהילה בעבר ולא קוימו.