צילום: index open הכנסת ה-19 אומנם פוזרה אך הצורך הדחוף בהעלאת המודעות לנושא החשוב של סכנת ההפטיטיס סי אינו מאפשר המתנה נוספת. על-כן פרופ' אלי צוקרמן, שמרכז את המערך של שירותי בריאות כללית במחוז לטיפול במחלות כבד הפועל במשולב עם בית החולים כרמל, יצא השבוע לכנסת, שם צוין יום ההפטיטיס סי.

כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

פרופ' צוקרמן מוביל עם פרופ' זיו בן-ארי מבית החולים שיבא בתל השומר תוכנית לאומית רב-שנתית למיגור המחלה בישראל הכוללת פעילות להעלאת המודעות להפטיטיס סי, הגדרת גורמי הסיכון של הזיהום הנגיפי בישראל, בדיקה לגילוי נשאים של הנגיף, הנגשת טיפול חדשני בחולים ומעקב אחר מצבם. פרופ' צוקרמן הוזמן להציג בכנסת את הנתונים האפידמיולוגיים בישראל. התוכנית הוצגה בוועדות הבריאות והעלייה והקליטה ולאחר מכן נערך דיון במליאה תוך הצגת התוכנית על-ידי שרת הבריאות לשעבר יעל גרמן.

"נגיף דלקת הכבד מסוג סי גורם לדלקת כבד כרונית, לשחמת הכבד וסיבוכיה, לסרטן הכבד, לאי-ספיקת כבד, להשתלת כבד ולמוות", מתריע פרופ' צוקרמן.
לדבריו, שכיחות הזיהום הכרוני בישראל מוערך ב-2 אחוז מהאוכלוסייה ומוסיף כי 70-80 אחוז מהנשאים הם ילידי ברית המועצות לשעבר. רק כרבע מהנשאים נבדקו כך שרוב אוכלוסיית הנשאים טרם אותרה.

עוד ציין פרופ' צוקרמן כי "בשנתיים האחרונות חלה מהפכה אמיתית בכל הקשור לטיפול בנגיף. מספר רב של תרופות חדשות נרשמו בארצות הברית ובאירופה ועוד מספר לא מבוטל נמצאות בהליכי אישור. התרופות הללו ניתנות דרך הפה, משך הטיפול קצר יחסית, תופעות הלוואי מועטות ושילובים שונים של התרופות מביאות לריפוי בשיעור גבוה מאוד (יותר מ-90 אחוז). התפתחות זו של הטיפול בהפטיטיס סי נחשבת לאחת המהפכות הגדולות ברפואה ב-50 השנה האחרונות".