צילום: shutterstock הנהלת החטיבה העליונה של הריאלי בחיפה החליטה להטיל עונש גורף על כל שכבת י"ב, זאת מכיוון שבתחילת השנה הגיעו מספר תלמידים לבית הספר כשהם שתויים. ביום הראשון ללימודים ביקשו תלמידי י"ב מההנהלה לקיים את יום השמיניסט. ההנהלה נעתרה לבקשתם, ואישרה להם לקיים מסיבת בוקר.

המורים שגילו כי התלמידים הגיעו שתויים דיווחו על כך להנהלת התיכון, וזו החליטה כאמור להטיל ענישה קולקטיבית על כל תלמידי השכבה, וכך בוטלו הערב החופשי בטיול השנתי לאילת, ערב ההתרמה למסיבת הסיום הנערך מדי שנה וההשתתפות במסיבה שערכה העירייה לכלל תלמידי החטיבה העליונה בחצר בית הספר.

תלמידי י"ב חשו פגועים מהענישה הקולקטיבית, והחליטו להשיב מלחמה. כעת הם שוקלים להשבית את הלימודים ולבטל את הטיול לאילת. "זה לא הוגן שבגלל מספר קטן של תלמידים שהחליטו לשתות בבוקר לפני פתיחת שנת הלימודים שכבה שלמה תיענש", אמרו התלמידים, "לא ייתכן שמטילים עלינו כאלה עונשים בשנה האחרונה ללימודים. ההנהלה החליטה להילחם בשתייה וזה בסדר גמור, אבל למה על חשבוננו? בסך הכל לא עשינו בעיות, היינו שכבה ממש טובה, ולא הגיוני שזה מה שנזכור מהשנה האחרונה. אנחנו מצפים מההנהלה שתבוא לקראתנו, ותרד מהעץ הגבוה שעליו טיפסה. אם להם יש עקרונות, אז גם לנו יש עקרונות ולא נוותר. את כל הפעילויות הכיפיות לשנה הזו הם ביטלו ולא נעבור על כך לסדר היום, גם אם זה יהיה כרוך בביטול הטיול השנתי לאילת".

בעקבות צעדי הענישה שנקטה ההנהלה שיגר השבוע יו"ר ועד ההורים בסניף מטו"ס של הריאלי, יואב שנהר, שבנו לומד בכיתה י"ב, מכתב ובו הוא ביקש לבטל את הענישה הקולקטיבית. "לא הגיוני שבגלל כמה תלמידים ששתו באותו בוקר שכבה שלמה תיענש בדברים הכי מהותיים שלהם המתינו כל תקופת הלימודים בתיכון. האם הריאלי רוצים שאת זה הם יזכרו מחוויית הלימודים?", שאל שנהר.

מנהל החטיבה העליונה בבית בירם של הריאלי, מנדי רבינוביץ', מסר בתגובה: "התלמידים ביקשו לקיים את יום השמיניסט כנהוג ביום הראשון לפתיחת שנת הלימודים. נעתרנו לבקשתם ואיפשרנו להם לקיים את המסיבה בחצר בית הספר. התלמידים מצידם איכזבו כי פגעו באמון שנתנו בהם. ישנם בתי ספר שמעדיפים לטאטא מתחת לשטיח מקרים כאלה. אצלנו בחרנו להציף את הבעיה ולהילחם בשתייה, ושמנו הכל על השולחן. סמכנו על התלמידים. כאנשי חינוך לא מעניין אותנו מי וכמה שתו. יש שכבה וכולם אחראים למה שקרה באותו הבוקר. יכולנו לא לאפשר להם לקיים את יום השמיניסט, אך ברגע שאיפשרנו להם הם צריכים לשאת בתוצאות".

באשר לאפשרות שתלמידי י"ב מתכננים להילחם על זכותם לערב חופשי באילת ולקיום ערב התרמה למסיבת הסיום אומר רבינוביץ': "אני שמח שאנחנו חיים במדינה דמוקרטית, ויש לתלמידים את הזכות לבחור בדרך שיפעלו. חופש ביטוי זה דבר חשוב מאוד, אך עליהם לדעת שלכל החלטה יש מחיר".