צילום: shutterstock תכנית חדשה של משרד החינוך במחוז חיפה, "מתמטיקה זה משחק ילדים", תקדם מיומנויות מתמטיות בגני הילדים באמצעות שירה, ריקוד, נגינה ומשחק. מטרת היוזמה היא לפתח מושגים מתמטיים כבר בגיל הרך על ידי שילוב של חשיבה והנאה. במסגרת זו ישחקו הילדים במגוון משחקים הכוללים בין היתר ריקוד, קלפים, שירה, ריצה ומשחק. ממשרד החינוך נמסר כי משחקים אלו יפתחו אצל הילדים מיומנויות מתמטיות שונות כגון ספירה ומנייה, התמצאות במרחב ופתרון בעיות.

מנהלת המחוז במשרד החינוך, רחל מתוקי, הדגישה כי חשיפת הילדים לעקרונות המתמטיקה כבר בגיל הרך תעודד תחושת מסוגלות, חיבה ורצון ללמוד מתמטיקה גם בעתיד. "נהוג לומר שהמתמטיקה נמצאת בכל מקום. אמירה זו מחייבת אותנו לבחון את הסביבה החינוכית המקיפה את תלמידי הגן בתוך הגן ובחצר, ומחייבת אותנו לאפשר לתלמידים לחוות את המתמטיקה שבחיי היום-יום מתוך מקום המשלב הנאה בצד לימוד, פעילויות משחקיות וחווייתיות בצד הצעות לעיצוב סביבה שיש בה כדי לפתח את תפיסת המספר, להעמיק את ההיכרות עם ייצוגים מתמטיים, לחוות את הגיאומטריה במרחב ולפתור בעיות".

התכנית כוללת בין היתר משחקי ילדות שבהם נהוג היה לשחק בחצר, בשכונה או במגרש המשחקים הקרוב לביתנו. לדוגמה, כדי לטפח חשיבה חשבונית הגננת תחלק לכל תלמיד קלף שעליו יופיע מספר. באמצעות דקלום שמות המספרים משתלבים הילדים, לומדים את הרצף ומציגים בהתאמה את קלפי המספר שברשותם.

לחלופין, במשחקי תופסת דוגמת שועל-שועל, משחק חברתי המתאים לקבוצת ילדים גדולה או קטנה, יחוו הילדים את הקשר בין ספירה למנייה ואת הצבירה שבמנייה תוך כדי חוויה רב חושית של משחק וריצה. במשחקים נוספים ייחשפו הילדים לדקלום, לשיר או לריקוד לעממי תוך הצעת רעיונות לפעילויות בדגש מתמטי שניתן ליישם בגן, ואשר יאפשרו לגננת לטפח את כישורי המתמטיקה של ילדי הגן בהקשר רחב של אוריינות לשונית ותרבותית ושל תנועה במרחב.