צילום: shutterstock עם פתיחת שנת הלימודים האקדמית ביצעו עמותת אור ירוק והתאחדות הסטודנטים סקר מיוחד במטרה לבדוק כיצד מגיעים הסטודנטים למוסדות הלימוד שלהם. הסקר נערך בקרב כ-600 סטודנטים ביותר מ-50 מוסדות אקדמיים, בהם אוניברסיטת חיפה והטכניון.

מהסקר עולה כי 78% מהסטודנטים באוניברסיטת חיפה מגיעים ללימודים ברכב הפרטי ורק 22% משתמשים בתחבורה הציבורית. בממוצע יבזבז כל סטודנט כשעתיים הלוך וחזור למוסד האקדמי. 75% מהסטודנטים העידו כי אין תחבורה ציבורית נגישה וזמינה מביתם אל האוניברסיטה, ו-83% מהסטודנטים שאינם משתמשים בתחבורה הציבורית ענו כי אם זו תהיה זמינה ונגישה הם ישאירו בבית את הרכב, האופניים או האופנוע.

תשובותיהם של הסטודנטים מהטכניון לסקר היו שונות לחלוטין, אולי בגלל שהמוסד ממוקם באזור שבו מתגוררים סטודנטים רבים, להבדיל מהאוניברסיטה שרבים מהסטודנטים הלומדים בה מתגוררים רחוק ממנה. 33% מהסטודנטים בטכניון ענו כי הם מגיעים ללימודים ברכב הפרטי, 50% משתמשים בתחבורה הציבורית והיתר - באופנוע או באופניים. בממוצע יבזבז כל סטודנט כ-45 דקות בדרכים. 67% מהסטודנטים בטכניון העידו כי אין תחבורה ציבורית נגישה וזמינה מביתם אל הטכניון, ו-50% מהסטודנטים שאינם משתמשים בתחבורה הציבורית ענו כי אם זו תהיה זמינה ונגישה הם ישאירו את בבית את הרכב, האופניים או האופנוע.

מנכ"ל אור ירוק שמואל אבואב: "סטודנטים רבים אינם מגיעים למוסדות להשכלה גבוהה בתחבורה ציבורית, וזאת למרות שהנסיעה ברכב הפרטי יקרה יותר ולעתים אף ארוכה יותר בשל הפקקים. זו תעודת עניות לממשלה שאינה מנגישה אלטרנטיבות, אשר קיימות בעולם המערבי לסטודנטים. לסטודנט כל דקה פנויה וכל שקל פנוי חשובים שבעתיים, ולכן הגיע הזמן שהמדינה, שגובה שכר לימוד גבוה, תדאג ליצור עבורם דרך הגעה זולה, נוחה, זמינה ובטוחה אל המוסד האקדמי. בתקופת הלימודים צריך לתגבר את קווי האוטובוס אל האוניברסיטאות והמכללות, להנגיש עבור רוכבי האופניים את דרכי הגישה ולעודד סטודנטים לעשות שימוש בתחבורה הציבורית".