צילום: shutterstock בשבוע שעבר נחנך בית הספר הראשון בארץ לתיירות, אשר נקרא על שם יוסף (טומי) לפיד, בנוכחות ילדיו - ח"כ יאיר לפיד ואחותו מירב. השניים נפגשו עם תלמידים, קיבלו הצצה למגמות הלימוד ושמעו מקרוב על הייחודיות של בית הספר שיאפשר לתלמידים לרכוש מקצוע בתחום התיירות והמלונאות. במהלך טקס הסרת הלוט שיתף יאיר לפיד את הנוכחים בסיפורים מרגשים על אביו ועל החוויות שהיו לו איתו סביב סדרת "מדריך לפיד" המפורסמת, וביקש להעביר מסר למחנכים ולתלמידים.

"מכל תכונותיו הטובות של אבא הטובה ביותר - וזו שהוא הוקיר מעל לכל האחרות - היתה הסקרנות", אמר לפיד לתלמידים. "עד יומו האחרון הוא היה סקרן כמו ילד. הכל עניין אותו - הפוליטיקה, הספרות, התיאטרון האנושי, הילדים שלו. אם הוא היה פה איתנו היום, זה מה שהוא היה מבקש ממוריו וממנהליו של בית הספר על שמו - אל תלמדו אותם, תפתחו להם דלתות, תגרמו להם להיות סקרנים כלפי העולם. ישראל מפתחת בשנים האחרונות נטייה מדאיגה להסתגר מפני העולם. אני מקווה שבית הספר ייצור דור של ישראלים צעירים שמבינים שאנחנו לא רוצים להיות 'עם לבדד ישכון'. בדידות אינה ערך. סקרנות לעומתה מובילה אותנו לכל המקומות שבהם עוד לא היינו, אבל אנחנו רוצים להיות".

ראש העיר, יונה יהב, אמר בטקס: "חיפה נהנית בשנים האחרונות מפריחה בענף התיירות, אשר באה לידי ביטוי הן בתפוסת בתי המלון הקיימים בעיר והן בעשרות בתי מלון הבוטיק המוקמים ברחבי העיר. כל אלה ייצרו פה מאות משרות פנויות בתחומי התיירות ועל הצורך הזה עונה בית הספר הראשון והיחיד בישראל שיכשיר את תלמידיו במקצוע מועדף שעתידו מובטח בתחום התיירות והמלונאות. אנחנו מתווים את התשתית הראויה ביותר עבור תלמידי בית הספר על מנת שיוכלו להתפתח בתחום ולקבל את ההכשרה המקצועית הטובה ביותר תוך שיתוף פעולה עם אוניברסיטת חיפה שעימה אני מקיים משא ומתן על מנת לאפשר לתלמידי בית הספר המשך לימודים במסגרת אקדמית".

מנכ"ל רשת עתיד, עמיעד גורביץ', הוסיף: "זהו בית הספר היחיד בישראל ללימודי התיירות והמלונאות. לאחר שנה וחצי של עבודה מאומצת של עיריית חיפה, משרד החינוך ורשת החינוך עתיד, אנחנו הופכים היום את החלום למציאות. המיוחד בבית הספר הזה הוא בכך שהוא מכיל מגוון רחב של נערות ונערים, דבר שהופך את המשימה החינוכית לכפולה, מצד אחד להוביל בבית הספר תהליכים חינוכיים ברמה הגבוהה ביותר - בלמידה, ברכישת המקצועות וביכולת לגרום לתלמידות ולתלמידים לאהוב את המקצועות. ומנגד, בגלל שבית הספר הטרוגני יש חשיבות אדירה למעטפת החינוכית והאנושית שרשת עתיד מעניקה לתלמידותיה ולתלמידיה".

מהעירייה נמסר: "בית הספר עתיד למקצועות התיירות והמלונאות הוא הראשון מסוגו בארץ, והוקם לנוכח הגידול בהיקף תיירות פנים וחוץ ומספר בתי מלון הנבנים בימים אלה בעיר. בבית הספר יוכלו להשתלב תלמידים מאזור חיפה במסלולי בגרות טכנולוגיים בתחום התיירות והמלונאות - מסלול טכנולוגי, תעודת גמר טכנולוגית, דיפלומת טכנאי והנדסאי והסמכות של משרד התיירות. במקביל יכשיר בית הספר בוגרים בתחומי התיירות להשתלבות בעבודה בבתי מלון ובמוקדי תיירות בחיפה ובצפון".