צילום: shutterstock פרופ' אמיר קוגלמן, רופא בכיר בבית החולים בני ציון בחיפה, עבר לנהל את הפגייה החדשה בבית החולים רמב"ם בעיר. קוגלמן התמחה ברפואת ילדים והתמקד בתחום ריאות ילדים ונאונטולוגיה (יילודים ופגים). בבני ציון הוא ניהל את רפואת הריאות בילדים ואף כיהן כיו"ר האיגוד הארצי בתחום זה.

בסך הכל חתם קוגלמן קריירה של 20 שנה בבני ציון, שבמהלכה מילא שורה ארוכה של תפקידים בבית החולים. הוא מחליף בתפקידו את פרופ' שרגא בלזר, שבהנחייתו נבנתה הפגייה החדשה בבית החולים לילדים רות ברמב"ם.

קוגלמן התפרסם, בין השאר, בשל מומחיותו בהנשמה לא פולשנית של תינוקות. בבני ציון הוא פיתח שיטות להנשמה לא פולשנית שזכו להכרה ברפואה העולמית. בנוסף, הוא עוסק בניטור לא פולשני של תינוקות, ניטור של דו תחמוצת הפחמן בדם, נושא חשוב שכּן רמה נמוכה או גבוהה של פחמן דו חמצני בדם עלולה להזיק. בתחום זה פיתח קוגלמן עם חברת הייטק ניטור רציף.

הוא גם עסק בחקר פגות מאוחרת (תינוקות שנולדו בשבוע 34 ושישה ימים ומתנהגים יותר כפגים מאשר כתינוקות בשלים), ופרסם מאמרים בנושא בספרות המובילה בעולם. לאחרונה ישב קוגלמן בוועדה שדנה בחיסונים לפגים, והחליטה - בניגוד להנחיות שנקבעו בארצות הברית - כי בישראל לא יופסק מתן החיסונים בשבוע ה-29, אלא הם יינתנו גם לתינוקות עם פגות מאוחרת.

"המטרה שלנו בפגיית רמב"ם היא לשלב רפואה מתקדמת, מצוינת ומקצועית, עם שמירה על יחסי אנוש ברמה הגבוהה ביותר למטופלים ולצוות, וכן לשלב רפואה עם תחומי מחקר נוספים", אומר פרופ' קוגלמן, "אנחנו רוצים שיבואו ללדת ברמב"ם, שירצו ללמוד ולעבוד פה, וגם שנהיה מרכז מוביל בתחום הנאונטולוגיה. הכוונה היא לעשות מחקר בתחום עם תתי ההתמחויות הלמדים ונחקרים ברות וברמב"ם".

על המעבר מבית חולים קטן לבית החולים הגדול בצפון אומר מנהל הפגייה חדש כי הוא מבקש "לפתוח בוטיק בקניון". "אני מגיע מבית חולים יחסית קטן והרעיון הוא להביא את היתרונות של בית חולים קטן לבית חולים גדול כמו רמב"ם", הסביר מנהל הפגייה החדש, "הפגייה בבני ציון מכילה 24 מיטות. ברמב"ם יש 33 מיטות טיפול נמרץ וטיפול מיוחד ביילוד בפגייה. אני בא ממקום שהיה לי בו טוב מאוד ושהיה לי בית, ועברתי למקום חדש עם אתגרים חדשים. הייתי רוצה שאת היחס שניתן במקום קטן יקבלו גם בבית חולים על אזורי".

"צריך להבין שלרמב"ם מפנים מקרים מכל הצפון", הוסיף פרופ' קוגלמן, "בדרך כלל מקרים מורכבים יותר. יש בו תינוקות רבים שנולדים אחרי היריון בסיכון גבוה, נאגר ניסיון רב ויש צוות מקצועי ומנוסה שיודע להתמודד עם מקרים מורכבים. בנוסף, יש לנו מעטפת של רופאים בתחומים נוספים, שיכולים לשפר את הטיפול הרפואי ביילוד".

לאחר שהיה חלק מבית חולים קטן וכעת הוא נמצא בבית החולים הגדול בצפון, אמר קוגלמן כי נושא המחסור באחיות מאפיין את כל הפגיות והוא מקווה שבקרוב ימולאו התקנים וייפתרו כל הבעיות התקציביות שמהן סובלות הפגיות.

לאחר יותר מ-20 שנה בתחום הפגיות מצביע מנהל הפגייה החדש ברמב"ם על שינוי משמעותי בתחום ואומר שהראשונים לשים לב לכך הם ההורים שנאלצים לבלות בהן ימים ארוכים. "השינוי הגדול לאורך השנים בתחום הפגים נוגע לעניין הטיפול - פחות טיפולים פולשניים, פחות הנשמה, פחות עירוי דם, פחות מתן חמצן. הרעיון הוא לתת לפגים מקום המדמה את הרחם. יש שקיפות רבה מול ההורים. המחקרים הצביעו על כך שההתערבות מזיקה. צריך יותר ייצוב ופחות התערבות. איסוף נתוני הפגיות מצביע על ירידה בתמותה ובתחלואה, וזה נובע בשינוי בטיפול".

לסיכום אמר פרופ' קוגלמן כי ברמב"ם מקווים שעם הגעתו תעבור כעת הפגייה תנופת רענון ותשלב בפעילותה מחקר מתקדם.