צילום: AP באוניברסיטת חיפה צפויים שלושה אירועים שנויים במחלוקת: ערב לזכרו של המשורר מחמוד דרוויש, השקת ספר על יאסר ערפאת שכתבה מרצה באוניברסיטה וכנס המציין עשור למסמכי החזון של הוועדה למעקב של ערביי ישראל. יו"ר תא לביא באוניברסיטה, דניאל סיגלוב, פנה להנהלה וביקש לבטלם בטענה שהם פוגעים ברגשות הסטודנטים היהודים.

הערב לזכרו של המשורר מחמוד דרוויש התקיים ביום ראשון האחרון. ביום ראשון הקרוב יושק ספרה של ד"ר רונית מרזן, מומחית להיסטוריה של המזרח התיכון ומרצה בבית הספר למדע המדינה, "יאסר ערפאת - רטוריקה של מנהיג בודד". וב-18 בדצמבר ייערך כנס לציון עשור למסמכי החזון של הוועדה למעקב של ערביי ישראל בהשתתפות חברת הכנסת מהרשימה המשותפת עאידה תומא סולימאן וחבר הכנסת לשעבר מוחמד ברכה. לדברי סיגלוב, ערב זה, הבא לציין החלטה השוללת את קיום המדינה, הוא חטא בל יתואר.

במקביל מכינים סיגלוב וחבריו לתא, הכולל גם את צעירי הליכוד, עצומה הקוראת לביטול האירועים בתחומי הקמפוס. "אנחנו קוראים להנהלת האוניברסיטה לבטל את שלושת האירועים הללו, היוצאים להגנת מי שקרא לחיסול המדינה ואירוע שמאדיר את שמו של המרצח יאסר ערפאת. לא יעלה על הדעת שבאוניברסיטה הממומנת מכספי המדינה יאפשרו קיום אירועים השוללים את קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית. על הנהלת האוניברסיטה לשקול מחדש את האישורים שניתנו לקיום האירועים הללו", אמר סיגלוב.



גורם בכיר באוניברסיטה אמר: "איך אפשר לטעון שספר של ד"ר מרזן מאדיר את שמו של ערפאת? מדובר במי ששירתה את המדינה בקהילת המודיעין וגילתה אומץ רב כשהחליטה להציג את יאסר ערפאת באור אחר מזה שאנו מכירים ויודעים. אין זה אומר שהיא תומכת בדרכו. צריך להיות מאוד אמיץ, מקצועי ופתוח, כדי להחליט לכתוב ספר כזה, ששופך אור מכיוון אחר על האיש".

מהאוניברסיטה נמסר בתגובה: "אוניברסיטת חיפה היא מוסד מחקרי שמעניק במה לדיונים אקדמיים שבהם מובעות עמדות שונות ומתקיימים ויכוחים במגוון נושאים. ככלל, האוניברסיטה אינה מגבילה את התכנים כל עוד הם אינם עומדים בניגוד לחוק. עד כה לא קיבלנו כלל מכתב כלשהו, אולם לאור תוכן האירועים שהזכרת מתעורר הרושם כי הפונים אינם מצוידים במידע המלא או לא הבינו במה יעסקו הכנסים. הכנסים הם כנסים אקדמיים שעוסקים בנושאים שעל סדר היום הציבורי והם אינם מביעים עמדה פוליטית כלל".

"הכנס האחד מציין את הפרסום לפני עשור של מסמכי החזון של מנהיגות ערביי ישראל כבסיס לדיון מגוון ורב דעות על יחסי יהודים-ערבים מאז ועד היום" הוסיפו מהאוניברסיטה. "הספר על יאסר ערפאת, שבמרכז הכנס השני, הוא עבודת מחקר של חוקרת באוניברסיטה והוא מבקש להתחקות אחר אישיותו, כוונותיו והמטרות שניסה להשיג. אירוע המחווה לשירתו של דרוויש שמתקיים בקיבוץ כברי הוגדר על ידי יוזמיו כאירוע של דו קיום שמבקש לקדם הידברות בין יהודים וערבים".