אחרי שהתפזר העשן ושקע האפר, אמר השבוע יו"ר ארגון קבלני מחוז חיפה בארגון קבלני השיפוצים, חיים פייגלין, כי "השריפה היא מבחן למוכנות המדינה בהתמודדות עם אסונות. הנזקים בגל השריפות הנוכחי יתוקנו על ידי חברות ישראליות קטנות ובינוניות ולא על ידי חברות ענק מחו"ל". לכן צריך, לדעתו, לחזק את ענף הקבלנות, שכן החברות המקומיות יודעות להתמודד ביעילות עם אירועים מסוג זה על מנת להקטין את הסבל מהתושבים שנפגעו.

שמאי המקרקעין עו"ד חיים מסילתי אמר כי חשוב מאוד להתייחס לא רק לנזק של המטלטלים, אלא גם לנזק שנגרם למבנה. לכן דייר שנגרם נזק לדירתו חייב, ללא כל קשר לשמאי שחברת הביטוח מביאה, לשכור גם שמאי מקרקעין מטעמו שייצג את האינטרסים שלו מול חברת הביטוח. לדבריו "זו הוצאה מזערית ביחס לתועלת הכלכלית ששמאי מטעם הדייר יכול להביא. בנוסף יש לזכור כי אם הבית נשרף, לא צריך להוציא היתר בנייה חדש ולעבור את ועדות התכנון, אלא רק חידוש היתר. מדובר בהליך קצר יותר וזול יותר שנעשה בהליך רישוי ברשות המקומית ולא בוועדת התכנון".

יו"ר התאחדות קבלני השיפוצים, ערן סיב, ציין כי לפי ההערכות שלו מצפייה בנזקי השריפות בחיפה, בזכרון יעקב וביישובים נוספים, ידרשו עבודות שיקום ושיפוץ בהיקפים של יותר מ-100 מיליון שקלים. מדובר, לדבריו, בנזק למבנים שהיקפו גבוה מהנזקים למבנים במבצעים צוק איתן ועמוד ענן יחד.

לדברי סיב "בניגוד לנזקי המבנים בהתקפות הטילים, שרובם נוצרו מרסיסי פצמ"רים, השריפות תפסו בניינים שלמים והנזק הוא לא רק חיצוני, אלא בעיקר פנימי. בזמן שריפה גם המערכות הפנימיות של הדירה, מערכות האינסטלציה והחשמל, נפגעות ולכן השיפוץ הרבה יותר יקר. שיפוץ קוסמטי של דירה שנשרפה באמצעות צבע בלבד עלול ליצור כשלים במערכות לאחר הכניסה לבית, ולכן יש צורך בבדיקת הנזקים למערכות ובמקרים רבים בהחלפת כל המערכות, ולמעשה בבניית הבית כמעט מחדש".

התאחדות קבלני השיפוצים תסייע בייעוץ לרשויות ולבעלי הבתים שניזוקו באמצעות קו חם שמספרו 1-700-700-426.