צילום: shutterstock במכון האיידס, האלרגיה והאימונולוגיה הקלינית בבית החולים רמב"ם בחיפה סיכמו את שנת 2016 לקראת יום האיידס הבינלאומי שצוין בתחילת החודש. במכון ציינו לטובה את הירידה המתמשכת במספר המטופלים החדשים במכון, מגמה שנצפית זה כמה שנים, אך נתונים אחרים מעידים על מגמות פחות חיוביות.

מספר המטופלים במכון עמד ב-2016 על 998, 78 מהם חדשים. רוב המטופלים (828) הם בטווח הגילים 60-18, 62 הם בני 18 או פחות, 82 בני 70-60 ו-26 בני 70 ויותר. במגזר הערבי נרשמה עלייה במספר המטופלים בשלוש השנים האחרונות מ-5% ל-10%.

מנהל מכון האיידס ברמב"ם, פרופ' אדוארדו שחר, הסביר כי למרות הירידה במספר המקרים החדשים מדי שנה אסור לציבור להתבלבל ולגלות שאננות: "מצד אחד אנחנו רואים ירידה מתמשכת במספר המטופלים החדשים. אנחנו גם רואים עלייה בגיל המטופלים הודות לפרוטוקולים טיפוליים ותרופות מצוינות שקיימות כיום. אבל כשמסתכלים על קבוצות הסיכון באוכלוסייה ישנם הרבה נתונים מטרידים. גיל הנדבקים החדשים נמוך יותר מבעבר. כמו כן, נמשכת מגמת ההידבקות בקרב אוכלוסיות סיכון כגון הומוסקסואלים. הבעיה נובעת בעיקר מהחשיבה שאפשר לקיים יחסי מין לא מוגנים ולחיות עם הנגיף הודות לתרופות החדשות".

באשר למגזר הערבי הסביר פרופ' שחר כי דרושה עבודה להעלאת המודעות לנושא בקרב בני המגזר. "ישנה ביישנות תרבותית בקרב מגזרים מסוימים בארץ, שמונעת מהאנשים לדבר בגלוי על איידס. הדבר מוביל לזה שאנשים עלולים לשאת את הנגיף, אך לא להיות מודעים לכך עד שהמחלה מגיעה לשלבים מתקדמים. בימים אלו רמב"ם שותף ליוזמה שמקדמת מודעות בקרב המגזר דרך בני הנוער".

מגמת הירידה שנרשמת במכון האיידס של רמב"ם נזקפת בין היתר לזכותם של החידושים הטיפוליים הקיימים כיום, חידושים שרמב"ם היה שותף לפיתוח של חלקם. אחד המחקרים שהובילו לשינוי בתפיסת הטיפול בנשאי HIV היה מחקר בינלאומי של קבוצת המחקר START ובו למכון האיידס ברמב"ם היה חלק פעיל.

קבוצת המחקר הוכיחה חד משמעית כי מתן טיפול לכל נשא HIV מרגע הגילוי ולא משלב מסוים של התקדמות המחלה, כפי שהיה נהוג עד כה, מקטין את שיעורי התחלואה והתמותה. בעקבות תוצאות המחקר ההמלצה כיום היא לתת טיפול לכל נשא מרגע האבחון. מחקר נוסף שבו השתתף רמב"ם עקב אחרי זוגות שבהם רק אחד הוא נשא HIV. המחקר הראה כי נשאי HIV המקבלים טיפול תרופתי מתאים לא מדביקים את בני זוגם.

נוהל נוסף, שלפי דיווחי משרד הבריאות מתכוונת ישראל לאמץ בקרוב, הוא נוהל המתבצע לפני החשיפה לנגיף. הנוהל שמיושם כבר במדינות רבות בעולם מיועד לאנשים היודעים על חשיפה קרובה לנגיף HIV ומבקשים לקבל טיפול מניעתי בטרם החשיפה.

לדברי פרופ' שחר, שנמנה עם חברי הוועדה שדנה בנושא, הדבר יוכל לסייע רבות במניעת הצטרפותם של נדבקים חדשים למעגל הסטטיסטיקה: "היום כבר לא מתים מאיידס. הטיפולים התרופתיים, המחקר הענֵף והפרוטוקולים החדשים מאפשרים לרבים מהמטופלים שלנו לחיות חיים ארוכים ואיכותיים. אבל האמת היא שאיידס הוא עדיין מחלה לא פשוטה והאתגר העיקרי שלנו נותר בעינו - למנוע מאנשים נוספים להידבק".