צילום: shutterstock מבדיקת מתנדבי עמותת אור ירוק עולה כי אחד מכל עשרה כלי רכב חונה בניגוד לחוק ותופס מקום השמור לנהג נכה. לרגל יום הנכה הבינלאומי שצוין לאחרונה יצאו כאמור מתנדבי אור ירוק לבדוק אם ישנם נהגים שעדיין חונים במקום חנייה השמור לנכה. מהבדיקה שהתבצעה ב-86רשויות ברחבי הארץ עולה כי אחד מכל עשרה כלי רכב (11%) חנה שלא כחוק במקום חנייה השמור לנכה. המתנדבים בדקו 411 כלי רכב שחנו בחניות השמורות לנכים ול-46 מהם (11%) לא היה תו נכה או שתו הנכה לא היה בתוקף.

מהבדיקה שנעשתה באזורנו עולה כי חמשת כלי הרכב שנבדקו בחיפה דווקא חנו על פי החוק ושני כלי רכב מהארבעה שנבדקו בטירת כרמל חנו בחניית נכים. שמוליק שניידר הוא נכה הנתקל בבעיית החנייה שחוזרת על עצמה כמעט בכל מקום שאליו הוא רוצה להגיע. כאשר הוא רוצה להחנות את הרכב המיוחד שלו, מקום החניה השמור לנהג נכה תפוס. בחנייה בקניון, בקופת חולים או סמוך לבית קפה, הוא נאלץ לחפש מקום חנייה שיתאים לרכב הגדול שבו הוא נוהג, רכב עם מעלון צד.

במקרים רבים שניידר פשוט מוותר וחוזר הביתה. כשהוא כבר מצליח למצוא חנייה הוא מוצא את עצמו לא אחת נוסע עם כיסא הגלגלים בין כלי הרכב. שמוליק מפנה את הכעס ואת התסכול שלו לכתובת אחת: "אני מאשים את המדינה ואת הרשויות בכך שרחובות שלמים ומוסדות בכלל לא ערוכים עבור נכים. אני דורש שתהיה יותר אכיפה כלפי מי שחונה בחניות השמורות לנכים".

שניידר לא לבד. הוא אחד מנהגים נכים רבים שרואים כיצד מקום החנייה המיועד להם תפוס רוב הזמן. לדברי מנכ"ל אור ירוק שמואל אבואב, מדובר בתוצאה ישירה של צמצום מספר השוטרים והניידות בכבישים. אבואב: "המשרד לביטחון הפנים חייב להוסיף 300 ניידות ושוטרים שיגבירו את הנוכחות ברחובות הערים וימנעו פגיעה בנהגים עם צרכים מיוחדים".