צילום: מישל דוט קום עו"ד ימית קליין היא היועצת המשפטית החדשה לעיריית חיפה. כך החליטה ועדת המכרזים שהתכנסה לאחר שעו"ד רשף חן הודיע לפני כחודש על סיום עבודתו. עו"ד קליין עובדת בעירייה יותר מ-15 שנה, ורק לאחרונה זכתה לקידום ומונתה ליועצת המשפטית של חברת יפה נוף. ועדת המכרזים ציינה בסיבות לבחירה בקליין כי היא מתמחה במשפט אזרחי, בדיני חוזים, ברשויות מקומיות, בדיני עבודה ובדיני מקרקעין.

קליין החלה את עבודתה בעירייה ב-2001 ושימשה בין היתר כיועצת המשפטית לאגף הפיקוח הכללי, לאגף הנכסים והשמאות, לוועדת ההקצאות ולוועדת התמיכות. כמו כן, עבדה כעוזרת אישית ליועץ המשפטי לעירייה. היא השתתפה בהליכי חקיקה ראשית ומשנית וב-2013 נבחרה ליועצת משפטית ולחברת הנהלה של התאגידים העירוניים יפה נוף ונוף כרמל ים בע"מ. במסגרת זו ניהלה את המערך המשפטי הכולל של החברות, העניקה יעוץ משפטי לדירקטוריון ולהנהלות בכל תחומי הפעילות וייצגה אותן בהליכים משפטיים שונים בערכאות משפטיות.

בעירייה ציינו כי מינויה הצפוי של קליין מצטרף למינויי נשים נוספות לעמדות מפתח בעירייה, בהן אילנה טרוק, העומדת בראש מערכת החינוך, התרבות והרווחה; מזכירת העיר, ברכה סלע; מנהלת משאבי אנוש והאגף לפניות ציבור, נואית בן שמחון; הדס פרץ, שנבחרה לאחרונה לדוברת העירייה ומחליפה את אור דורון; מנהלת אגף הרווחה, אילנה בן ליש; מנהלת אגף הנכסים, פנינה פז ומנהלת אגף החינוך, שרון קלוג'יני.

היועץ המשפטי לעירייה הוא אחד התפקידים המורכבים והמשפיעים ביותר בעירייה. פסיקות בית המשפט העליון לאורך השנים הפכו את התפקיד לעצמאי ולא ככזה הנסמך על רצונו הטוב של ראש העיר. אדרבה, תפקידו של היועץ לדאוג לכך שכל החלטות העירייה וראש העיר יהיו בכפוף לחוק.

תפקידה של עו"ד קליין אינו צפוי להיות פשוט כלל ועיקר, ויהיה עליה לגבש במהרה מדיניות בנוגע למספר נושאים מרכזיים בתפקוד העירייה, למנוע ניגודי עניינים ולהתייחס לסוגיית חברי מועצה המשתתפים בפורומים הקשורים לתחומי עיסוקם. בנוסף, תצטרך קליין לקבוע כללים בתחום הבנייה, סוגיה שמשכה ביקורת רבה כלפי העירייה. כזכור, עו"ד חן התראיין לפני כמה חודשים ל"ידיעות חיפה" והודה כי המדיניות העירונית היא כי אין לאכוף עבירות בנייה בנות חמש שנים ויותר.

סוגיות נוספות שעומדות לפתחה של קליין נוגעות לאישורי עסקאות, שבהן מופעלים לחצים רבים, דוגמת אישורי בנייה והסכמים נוספים. גורמים בעירייה אמרו כי העובדה שעו"ד חן היה חבר כנסת בעברו ובעל רקורד עשיר בעשייה ציבורית איפשרה לו עצמאות פעולה ויכולת טובה יותר לעמוד בלחצים מובנים הקיימים במערכת, וכי לעובדת עירייה יהווה התפקיד אתגר גדול יותר.