צילום: shutterstock החורף הגיע ורבים מתלוננים שהם סובלים מקור. אבל מתברר שעבור חלקנו מדובר בבעיה רפואית ומסכנת חיים בשל רגישות לקור עם תגובה אלרגית חריפה, כמו של אלה הרגישים לאגוזים או לחלב.

למרפאתה של ד"ר אורלי בן אור, מומחית לאלרגיה ואימונולוגיה קלינית בילדים של הכללית במרחב חיפה ובמחלקת ילדים בבית החולים כרמל בעיר, הגיע נער שפיתח תגובה אלרגית קשה לקור. תחילה הופיעה נפיחות חוזרת בשפתיים בכל פעם שהנער אכל גלידה. ההורים לא ייחסו לכך חשיבות רבה וחשבו שהילד אלרגי לאחד ממרכיב המזון בגלידה ולכן החליטו שימנע מאכילתה.

בפעם אחרת כאשר רחץ בבריכה הופיעה אדמומית חריפה על כל גופו. הפעם חשבו ההורים כי מדובר באלרגיה לכלור, בעיקר משום שלאדמומית התלווה גירוד מטריד. וכאשר טבל את רגליו במים קרים במהלך טיול הופיעו נפיחות ואודם על הרגליים ובתוך דקות פיתח הנער שוק רב מערכתי וקשיי נשימה, ורק טיפול מיידי באדרנלין הציל את חייו.

בשלב זה עלה החשד שהרגישות היא למעשה לקור, תופעה נדירה אך קיימת. בהמשך בוצע לו במרפאה "מבחן קוביית הקרח" והתגובה ה"חיובית" לבדיקה העידה כי אכן הנער רגיש לקור עד כדי סכנת חיים, ומאז הוא נושא מזרק אפיפן ונמנע מחשיפה למזון קר או לקור.

ד"ר בן אור: "אלרגיה לקור היא תופעה נדירה אך ידועה, המופיעה בעיקר בעשור השני והשלישי לחיים, ללא קשר ברור למגדר או מגזר. התופעה שכיחה יותר בארצות קרות אך גם בארצנו, בעיקר בקיץ כשנכנסים למקורות מים קרים. מדובר בתגובה חריגה של הגוף בחשיפה לטמפרטורה נמוכה. אנשים הסובלים מאלרגיה לקור מפתחים תופעות כמו תפרחת אדומה ומגרדת, נפיחות ועקצוצים, ועד תופעות המערבות מספר איברים ועלולות לסכן חיים".

"התופעות האלרגיות יופיעו דקות לאחר מגע קר של מים או אוויר", המשיכה ד"ר בן אור. "פעילות שגרתית כמו ליקוק גלידה עלולה להוביל לנפיחות בשפתיים ואף בלשון ובדרכי הנשימה. רחצה בבריכה עלולה להוביל לתפרחת מפושטת ולתופעות המערבות מספר מערכות בגוף ועל כן עלולות להיות לא נעימות ואף מסוכנות לסובלים מאלרגיה לקור. התופעות האלרגיות הללו מופיעות פתאום ביום אחד. חלקן חולפות לאחר חמש-שש שנים ובמקרים אחרים הן מלוות את המטופל לאורך כל החיים".

ד"ר בן אור הסבירה כי לשם האבחון ניתן לבצע את "מבחן קוביית הקרח". במבחן זה מניחים קוביית קרח בשקית על עור למשך מספר דקות ומסירים. לאחר מספר דקות מופיעה תגובה עורית מקומית. מבחן זה בעל רגישות וסגוליות גבוה לאישוש האבחנה. הטיפול היעיל ביותר הוא הימנעות מחשיפה לקור, דבר שלעתים בלתי אפשרי. התופעות האלרגיות עלולות להופיע גם בחשיפה לאוויר מזגן קר, רחצה במקלחת לא חמה דיה ושתיית משקה קר מהצפוי. טמפרטורה בטוחה עבור רוב המטופלים היא 25 מעלות.

ד"ר בן אור: "למטופלים אלו מומלץ שחשיפה צפויה לקור תיעשה באופן הדרגתי, כמו כניסה הדרגתית למי בריכה. כמו כן, מומלץ טיפול קבוע מונע בתרופות מקבוצת האנטי-היסטמינים במינון מוגבר. מטופלים שעברו תגובה מסכנת חיים חייבים לשאת עימם מזרק אדרנלין בכל עת וליידע את הסובבים אותם כיצד משתמשים בו. כמו כן, יש ליידע את הצוות הרפואי בדבר האלרגיה לקור לקראת טיפול צפוי בעיקר בחדרי הניתוח הקרים ולפני מתן עירוי נוזלים קר. מאחר שהאלרגן במקרה זה אינו ניתן לבידוד, קשה לעתים רבות להימנע מחשיפה לקור ולצפות אותה, ויש קושי רב בהתמודדות עימה".