צילום: אלי דדון תושב העיר, 69, מת מוות מוחי בעקבות אירוע מוחי שתקף אותו לפני מספר חודשים ורעייתו הסכימה לתרום את איבריו להצלת חיי אחרים. לא פחות משישה חולים קיבלו חיים חדשים בעקבות התרומה - שתי כליות, ריאה, כבד ושתי קרניות הושתלו בשישה חולים מחיפה, מנתניה, מבצרה ומאום אל-פחם.

קראו עוד ב-mynet:
האוניברסיטה מצטרפת למיזם לקידום הבריאותאחד המושתלים הוא אריאל אברהמי, אף הוא בן 69. עד היום נקרא אברהמי שש פעמים להשתלת כליה ובכל פעם הדבר לא יצא אל הפועל בשל בעיות התאמה. "בשעה 2:00 צילצל הטלפון ובתוך שעה כבר הייתי בבית החולים", מספר אברהמי, "זה היה הצלצול היפה ביותר ששמעתי בחיי. זה ריגש אותי אפילו יותר מהצלצול של אראלה ממפעל הפיס".

מושתל נוסף שקיבל חיים חדשים הוא מחמיד חוסיין אום אל-פחם שהושתלה בו ריאה. "ימים ולילות ארוכים חיכיתי לתרומה הזאת שתציל לי את החיים", סיפר בקול רועד, "כבר לא היה לי אוויר בריאות. שני בלוני חמצן ומכשיר המייצר חמצן לא הספיקו והרגשתי שאני נחנק מיום ליום. כבר ראיתי את המוות בעיניים". חוסיין, חולה ריאות קשה, עבר את כל הטיפולים האפשריים והאפשרות היחידה שנותרה לו היתה השתלת ריאות. "כששמעתי על התרומה שמתאימה לי השמחה בבית היתה בממדים אדירים, אפילו יותר מאשר בחתונות של הילדים שלי", אמר למשפחת התורם, "אנחנו משתתפים בצער המשפחה על מות הבעל. אתם משפחה ואנשי נתינה וכך חינכתם את ילדיכם. תרומת איברים היא מתנת חיים מיוחדת, אתם ראויים לכל הערכה והערצה. ברגעים הקשים גיליתם אצילות נפש. יד ביד נתקדם יחד אל השלום ונצליח".

באירוע שהתקיים בבית החולים כרמל נפגשו לראשונה משפחת התורם והמושתלים. "לראות את כולם כאן זהו רגע מרומם ומיוחד עבור כולנו", בירך את המשתתפים ד"ר אריק עדן, נאמן ההשתלות של כרמל שעם מתאמת ההשתלות, האחות עדנה רז, מנהלים את מערך תרומת האיברים בכרמל כבר יותר מעשר שנים. "אצילות הרוח של המשפחה התורמת ברגעיה הקשים היא שהובילה אותנו למפגש המרגש והמוצלח הזה", אמרה רז והוסיפה כי 2016 היוותה שנת השיא בתרומת איברים בכרמל ושנת שיא בישראל בכלל. "העבודה שלנו מורכבת וקשה מאוד", אמרה רז, "כולנו תקווה שהתרומה תיתן דחיפה למשפחות נוספות לתרום ולהציל חיים. אם בזכות המקרה הזה יחתמו יותר ישראלים על כרטיס אדי לתרומת איברים זאת תהיה ברכה והצלחה גדולה לכולנו".

כאמור, ב-2016 נקבע שיא בכרמל עם עלייה של 50% בשיעור תרומת האיברים. בישראל בכלל הסכימו 61% מהמשפחות לתרום את איברי יקיריהם שנקבע כי מתו מוות מוחי נשימתי. מדובר בשיא של כל הזמנים עם 504 השתלות מתורמים חיים ומתים. עיקר הגידול נובע מתורמי כליה חיים - מתוך 222 השתלות כליה רק 93 היו מבני משפחה ואילו 129 היו תורמים אלטרואיסטים שתרמו כליה ממניעים של הצלת חיים לאנשים זרים שאינם מכירים או לחברים.