צילום: גיל נחושתן "למכבי חיפה יש יתרון לקראת המשחק", אמר יעקב בוזגלו, האיש שגרם הרבה צרות לירוקים ואביו של קשר מכבי ת"א. "העובדה שמכבי חיפה מובילה את הטבלה בסיום הסיבוב הראשון אינה מפתיעה אותי בכלל. זה היה ברור לי לגמרי שמכבי חיפה השנה תיהנה מיתרון אחד בולט מול מכבי ת"א ומדובר בעובדה שהשחקנים שלה כבר רצים ביחד שנתיים, שלוש ואפילו יותר".

"למרות עזיבתם של ארבעה שחקנים חשובים נותרו עדיין בסגל של חיפה שחקנים רבים כמו יניב קטן, ליאור רפאלוב, גוסטבו בוקולי, קולמה ואחרים שמכירים היטב אחד את השני ולא היו זקוקים לזמן כדי להתאקלם. הם ממשיכים לשחק כמעט באותה שיטת משחק וכולם יודעים את מקומם".


אבל אי אפשר להתעלם מסוללת הכוכבים של מכבי ת"א?
"בלי קשר לזהות השחקנים הקטע של להחליף כמעט קבוצה שלמה הוא תמיד לא פשוט. לעשות את החיבור והדבק בין השחקנים זה הרבה יותר קשה. לכן ידעתי מראש שייקח זמן עד שמכבי ת"א תוכל להראות את היכולת שהיא מסוגלת להציג. למרות שזה לוקח להם יותר זמן ממה שחשבתי כי קבוצתית זה עדיין לא זה".

"אני עדיין מאמין שבשלב מסוים במהלך העונה מכבי ת"א תתפוצץ. בכלל, הסיבוב השני יהיה הרבה יותר מעניין כי גם הפועל ת"א שהתרכזה עד כה במשחקים של ליגת האלופות סיימה את הקמפיין האירופי ותוכל מעתה לתת פייט הרבה יותר גדול בליגה. זו גם הסיבה שאני חושב שהמשחק הקרוב בין מכבי חיפה למכבי ת"א לא ישפיע על המרוץ המשולש. אין ספק שניצחון ייתן דחיפה מוראלית, אבל האליפות תיקבע לדעתי שוב במחזור האחרון".

מה הסיכוי של מאור והחברים שלו לחזור עם ניצחון מחיפה?
"כרגע לפחות בקטע המקצועי יחסי הכוחות בין שתי הקבוצות די שווים. הקבוצות בעיקרון די דומות בסגנון ובאופי המשחק ושתיהן עדיין לא מציגות יכולת גבוהה. בשתי הקבוצות יש הרבה שחקנים בעלי יכולת אישית גבוהה, שמסוגלים לסיים משחק. למרות שעל הנייר ההתקפות של הקבוצות אמורות להיות החלק החזק זה עדיין לא קורה בפועל. צריך להבין שכדורגל מורכב מהרבה דברים מעבר למסירה או בעיטה לשער. גם החיסרון המשמעותי של ליאור רפאלוב, שעבר השבוע ניתוח ומסיללה לא ישנה את השוויון בין הקבוצות".

אבל זה משאיר את יניב קטן כמעט בודד במערכה ההתקפית?
"אין ספק שרפאלוב הפך השנה לשחקן מרכזי מאוד במכבי חיפה ואני מאחל לו שיחזור במהרה למגרשים. לקטן אמנם לא יהיה פשוט בלעדיו, אבל מצד שני המנהיגות של קטן והיכולת שלו לשפר את היכולת של האחרים שמשחקים לידו יאפשרו למכבי חיפה להתמודד עם ההרכב החסר. חוץ מזה, בחיפה יש עוד הרבה כישרונות ואתה אף פעם לא יודע מי יכול להעלות את הרמה ולהצטיין. גולסה למשל יכול פתאום לחזור לעצמו ואם זה יקרה הרי מדובר בכוח רציני מאוד".

"לעומת זאת,כל שחקן של מכבי ת"א הוא כוכב בפני עצמו ואי אפשר להוציא מכלל אפשרות שהם יחליטו להתפוצץ דווקא מול מכבי חיפה. אני בכלל מקווה שבניגוד למשחקי עונה קודמים הפעם לא יהיה משחק זהיר ומחושב, אלא משחק של התקפה ושערים בניסיון לחפש הכרעה".

בסופו של דבר העזיבה של מאור את מכבי חיפה לא ממש אפשרה לו לפרוץ ולהגיע לאירופה?
"אנחנו אלופים בלהסתכל על דברים בראייה לאחור ולהגיד כל הזמן מה היה קורה אילו. מאור היה זה ששילם את המחיר ופתח את הדלת לצעירים אחרים להתפתח במכבי חיפה. בגלל כל מה שקרה עם מאור במכבי חיפה הפנימו את המסרים, הפיקו את הלקחים ועשו בהם שימוש. לפני עזיבתו של מאור רק דקל קינן קיבל הזדמנות כשרפאלוב גמגם ואחרי עזיבתו התחילו להריץ שם את כל הצעירים כמו מוחמד גדיר ואחרים".

"זה נכון שאחרי ההצטיינות של מאור בסכנין רוני לוי רצה להחזיר אותו למכבי חיפה, אבל אז זה היה מאוחר מידי ומאור כבר לא היה מוכן לחזור. השינוי במגמה של מכבי חיפה התחיל למעשה עוד בעונה האחרונה של רוני לוי ואלישע רק המשיך אותה. בפועל, ההבדל בין מאור לאחרים שיוצאים היום לאירופה הוא שאני הצלחתי להביא למאור את אירופה לישראל".

לא צריך להגזים.
"אני ממש לא מגזים. מבחינה כלכלית ומקצועית מכבי ת"א היא העונה אירופה. באופן כללי, כשאני מנתח את השחקנים שעזבו לאחרונה את הארץ אני לא רואה שהם עשו איזה שדרוג כלכלי קיצוני. אם אתה יכול להרוויח בארץ 250 אלף יורו לשנה אז למה לצאת? מאור יצא לחו"ל רק באם יקבל הצעה שתשדרג אותו הרבה יותר מבחינה כלכלית ושתעניק לו את האפשרות להוות פקטור רציני בקטע המקצועי. עד שזה יקרה אני מצפה ממאור להצליח בליגת העל שלנו".