צילום: אורן אהרוני החלוץ וויאם עמאשה הבהיר השבוע שאין בכוונתו לבקש דרכון ישראלי, שאמור לסלול את דרכו לנבחרת ישראל.

המאמן הלאומי לואיס פרננדז, שצפה בעמאשה במשחק הליגה מול נתניה, שוחח עם אנשי ההתאחדות לכדורגל וביקש מהם לבדוק שוב לעזור ולמצוא פתרון כדי לצרף את עמאשה, שמחזיק בתעודה זהות כחולה אבל אינו מחזיק בדרכון ישראלי.

עמאשה מתגורר בבוקעתא ברמת הגולן, שעל גבול ישראל סוריה. מדובר ביישוב דרוזי מתוך ארבעה ישובים שעברו לשטח ישראל. עם החלת החוק הישראלי על רמת הגולן, בתחילת שנות ה-80 מרבית התושבים סירבו לקבל על עצמם את האזרחות הישראלית, חלקם מתוך הזדהות עם סוריה וחלק אחר מהחשש שמא יבולע להם ביום שבו יהיה הסדר מדיני בין ישראל לסוריה והכפרים יחזרו להיות תחת שלטון סורי.

השייחים של העדה הדרוזית ברמת הגולן פסקו בעבר שכל מי שיחזיק בדרכון ישראלי, יוחרם, ובעדה הדרוזית מדובר בחרם חברתי טוטאלי. החשש הגדול של עמאשה ומשפחתו, שדרכון ישראלי יגרום לאנשי בוקעתא להחרים את המשפחה. זהו מצב עדין עבור החלוץ, שכן עמאשה קשור מאוד למשפחתו ולא ירצה בגלל כדורגל לערב את משפחתו בסכסוך עם אנשי המקום.

המשפחה כבר קיבלה החלטה עקרונית, שעמאשה יישאר עם תעודת מעבר, שמהווה תחליף לדרכון עבור תושב המדינה שאינו מחזיק באזרחות באותה המדינה. כבר בשנה שעברה בנבחרת בדקו את האפשרות לצרף את עמאשה, אבל החלוץ הבהיר שאין לו כוונה לעשות דרכון ישראלי. השבוע אמר עמאשה בנושא: "כבר הסברתי מספר פעמים שאני לא משנה את ההחלטה שלי, ואין סיכוי שאעשה דרכון ישראלי. אם רוצים אותי בנבחרת, צריכים למצוא פתרונות אחרים".

שוקי פרנקל, שמשמש כמנהלו האישי וסוכנו של השחקן, אמר: "לדעתי, זה מצער שכישרון ברמתו של וויאם אינו יכול לקחת חלק במשחקים של הנבחרת ולהפגין את היכולת המדהימה שלו גם ברמה הבינלאומית של הנבחרות".

לפחות במישור המקומי והאירופי, החלוץ שהגיע מעירוני ק"ש הוכיח את יכולתו במדי מכבי. זה התחיל בשלושה שערים מול בוראץ בסיבוב הראשון במסגרת השלב השני במוקדמות ליגת האלופות והמשיך בסוף השבוע בפתיחת הליגה, כאשר עמאשה כבש ארבעה שערים. החלוץ המצוין, שנכנס לנעליים של תומר חמד, לא פוסל לשחק בעונה הבאה באירופה למרות גילו (26). ביכולת הזאת עמאשה ימצא את עצמו מהר מאוד בדרכם של חלוצים אחרים של חיפה, דוגמת חמד ושלומי ארבייטמן שעזבו.

חוזהו של עמאשה עומד על 130 אלף דולר נטו, ובכל שנה יש לו תוספת של 10,000 ש"ח. לעמאשה אין סעיף יציאה לחו"ל, למרות שסוכנו שחר גרינברג התעקש להכניס סעיף כזה. לבסוף הוחלט שאם תגיע הצעה מחו"ל, הצדדים ידונו על גובה סכום השחרור. אם הצדדים לא יגיעו להסכמה, נשיא המועדון, יעקב שחר, יצטרך להכריע בסוגיה.

בק"ש יכולים להיות מרוצים מהתפוקה של החלוץ. לק"ש והעומד בראשה, איזי שירצקי, יהיה נתח של 15% ממכירה עתידית של החלוץ לחו"ל. ק"ש קיבלה על עמאשה מיליון יורו. שרצקי אמר השבוע ל"ידיעות חיפה": "אני מאוד שמח בשביל עמאשה ובטוח שהוא יכול להמשיך להתקדם בחיפה. רק בשנתיים האחרונות התחלנו לקצור פירות מהחלוץ, אבל ברגע שהוא רצה והתעקש להתקדם לחיפה, לא יכולתי לעמוד בדרכו. רן בן-שמעון אמר לי שעמאשה העונה שווה בק"ש 18 שערים, ובחיפה הוא יהיה שווה 25 שערי ליגה. אחרי הארבעה שערים שכבש מול נתניה, נראה לי שבן-שמעון צודק".