צילום: MCT כששון וויליאמס חתם במכבי חיפה, יצאו בקבוצה בהכרזה כי הצליחה להנחית בארץ את סגן שחקן ההגנה של ליגת הדי-ליג. הנתון הזה לכשעצמו לא מבטא את כמות הכישרון והיכולות שמביא עימו וויליאמס לירוקים, אבל נושא ההגנה הוא בהחלט נקודה משמעותית כשמדברים על השחקן הזה.

אלא שבעוד שמול שחקני היריב הוא כמעט תמיד סיים כשידו על העליונה, בשמירה האישית על עצמו נכשל השחקן לא פעם. או כמו שניסח זאת פעם מאמנו מניו ג'רזי נטס לורנס פרנק: "לשון יש את היכולות להיות שחקן אנ.בי.איי מצוין, במיוחד באיזור ההגנתי", אמר פרנק תקופה קצרה לאחר שהשחקן נעצר בעוון תקיפה של נציג שירות לקוחות בחברה סלולרית. "אם הוא היה שומר על עצמו באותה נחישות שבה הוא שומר על הסל שלנו – אין לי ספק שגם לא הייתה בעיה לממש את הפוטנציאל הזה".

דבריו של פרנק מבטאים כנראה היטב את סיפורו של וויליאמס – שחקן שניחן ביכולות אתלטיות יוצאות דופן ונתונים שיכלו להספיק לו בכיף כדי להיות שחקן פנים לגיטימי בליגה הטובה בעולם. אלא שוויליאמס המשיך בשיטתיות לבחור בדרכים שגויות, וחוץ מהמעצר שלו ב-2009 הוא המשיך להסתבך, ולמעשה לא הייתה לו עונה אחת נקיה מעבירות משמעת. וכך – ארבע שנים בלבד לאחר שנבחר בדראפט ע"י הנטס במקום ה-18 והמכובד- מוצא עצמו וויליאמס בישראל.

על הנייר, נראה כי חיפה עשתה עסקה נדירה עם סנטר ברמה הגבוהה ביותר בשוק המקומי. אלא שלא פחות מהזדמנות, לוקחים בחיפה בחשבון גם את הסיכון. שכן אם השחקן ישמר את הרקורד הבעייתי שלו מהעבר – מיקי גורקה עוד יתגעגע לצרות שעשה לו כאן אשתקד מרקו קילינגסוורת'.

מה שבטוח זה שחלק גדול מהאופן שבו תיראה העונה הקרובה – תלוי בשמירה האישית של וויליאמס. על היריב, וחשוב מכך, על עצמו.

" אני ממש לא חושב שאני שחקן פרובלמטי", הבהיר השבוע וויליאמס, לאחר שהשלים אימון שלישי במדי הירוקים, "עשיתי דברים שאולי לא עשו לי טוב, בחרתי בהחלטות שלא תמיד היו נכונות, אבל אין בי שום חרטה על המקום שממנו הגעתי וגם לא בקשר למקום שאליו אני מצטרף. ישראל זה מקום שרציתי לשחק בו ואני רואה בזה הזדמנות, לא ברירת מחדל".

ובכל זאת – אם הייתי בא אליך אחרי הדראפט ולפני העונה הראשונה שלך בניו ג'רזי, ומראה לך איפה תהיה כמה שנים לאחר מכן – כנראה שלא היית חושב שזו אופציה.
"נכון, אבל ככה הדברים התפתחו, ואין לי המון שליטה על זה כרגע. אני לא חושב 'איך לא נשארתי באנ.בי.איי', למרות שלא חסרות לכך סיבות".

בוא נדבר רגע עליהן.
"לא בטוח שהגעתי מוכן מספיק בשביל להצליח שם. לקח לי זמן להסתגל וכנראה שחלק מזה היה גם צורך להתבגר כאדם. מבחינת היכולת אני בטוח שיכולתי להישאר באנ.בי.איי, וגם היום, אם יש דבר אחד שאני יכול לומר לך בוודאות זה שעוד אחזור לשם – שנתיים שלוש ואתם תראו שזה קורה".

עוד משפט שאמר המאמן שלך: "לשון יש לב מזהב אבל הוא עשה הרבה החלטות לא נכונות".
"אף אחד לא עושה רק החלטות נכונות. חבל לי שהדברים בניו ג'רזי לא הצליחו, אבל גם מה שהיה שם זה חלק מהאדם שאני היום ואני לא חושב שעשיתי משהו לא בסדר וגם לא שיש לי בעיות תדמית אני לא מנסה להסביר כלום, זה היה מי שהייתי אז והיום אני אדם אחר".

בחיפה מדברים עליך במונחים של סיכון.
"אני אוכיח לכולם שאני בא לעשות את העבודה שלי. אני מנסה להאיר את האדם שאני ולקוות שלא ישפטו אותי על מה שאני לא עושה אלא על מה שאני כן".

מה למדת על הקבוצה עד עכשיו?
"זה תמיד אתגר להגיע לקבוצה שהייתה לה עונה לא טובה, ברור שהמטרה היא שלא נצטרך לחזור לשם, ומכמה אימונים ראשונים, אני יכול לומר לך שמדובר באחת הקבוצות הכי מוכשרות ששיחקתי איתן עד היום. כרגע אנחנו לא מתחרים בשום קבוצה חוץ מעצמנו. יש לנו שישה שבועות להכיר אחד את השני וללמוד אותנו כקבוצה. הנצחונות יגיעו אחרי שאנחנו נבין את עצמנו וכקבוצה. מהרגע שזה יקרה - אני מאוד מאמין שיהיה כאן חורף חם ומוצלח, והלוואי שזה יבוא לידי ביטוי גם בהישגים הכי גדולים שאפשר".