צילום: ראובן שוורץ מכבי במשבר. הקבוצה עלולה למצוא את עצמה בשבוע הקרוב מחוץ לתמונת האליפות ומחוץ לאירופה, כל זאת אם תמעד בדרבי ומול שאלקה ביום חמישי בליגה האירופית.

במכבי מתקשים לזכור מתי הקבוצה הפכה ללא רלוונטית כבר בחודש דצמבר. אפילו בעונתו האחרונה של רוני לוי, זה קרה בשלב יותר מאוחר - בחודשים פברואר- מרץ. אם מכבי תצא מהתמונה, יעקב שחר לא יוכל להכין את העונה הבאה כשעדיין לא ברור מי יעמוד על הקווים.

"מה שקורה אצלנו זו קטסטרופה", אמר השבוע שחקן בקבוצה. " אף אחד כאן לא יודע עד מתי זה יימשך ואיזו תוכנית תגובש לעתיד הקרוב או לעתיד הרחוק יותר".

הבעיה של מכבי אינה נקודתית או בתפקוד של שחקן זה או אחר. היא הרבה יותר עמוקה - לאסוף את השברים ולחזור להיראות כמו קבוצה, כמו מכבי המוכרת. היריבות למדו לסגור את יניב קטן ובכך מקשות את החיים על מכבי. כאשר קטן לא פוגע, הקבוצה לא פוגעת. היכולת הירודה של קטן מול הפועל ת"א לא נעלמה מעיניו של אלישע ששלח את הקפטן לספסל בשלב מוקדם יחסית במחצית השנייה. קטן לא אהב את החילוף וגם לא לחץ את ידו של אלישע כשירד לספסל.

התחושה היא שאף שחקן לא לוקח מנהיגות. אחד השחקנים: "יש כאן שחקנים שמשחקים בלי חשק. כאלה שבקושי רצים ולא זזים על המגרש. הפכנו להיות עוד קבוצה בליגת העל. בלי זעזוע רציני נהיה בבעיה".

אלישע ימשיך לקבל קרדיט עד סוף העונה. עם זאת, מצפים בקבוצה שלוי יגבש הרכב יציב הרבה יותר עם היררכיה ברורה. לוי ספג ביקורת לא רק על ניהול המשחק האחרון מול הפועל ת"א. מטיחים בו על דרך התנהלותו בעניין ייבושם של מוחמד גדיר ועלי עותמן, בחירת הזרים שלא שידרגו את הקבוצה וצירוף שחקנים שלא מתאימים מקצועית וחברתית.

השחקנים נשמעים מתוסכלים שלא לומר מיואשים. אפילו עולים געגועים לאלה שעזבו. אחד מהם אמר: "אין מי שידרבן אותנו במצב של לחץ, ואין על מי לסמוך בקישור. אפילו שי מימון היה עוזר אבל החליטו לשחרר אותו ולהביא שחקנים שלא מתאימים. איפה הימים של טישיירה וקינן? הכול מתפרק לנו. עדיף כבר לשים בהרכב שחקנים שיעלו מהנוער".

הקבוצה תעמוד מחר ומול שאלקה בחמישי בפני מבחנים חשובים שיכולים להוציא אותה לדרך חדשה. אחרי עשור במהלכו מכבי שלטה ללא עוררין במשחקי הדרבי הפעם נראה כי יחסי הכוחות שקולים.

במשחק מול שאלקה מכבי תהיה חייבת להשיג ניצחון. במשחקי הבית עד כה השיגה מכבי 6 נקודות מול לרנקה וסטיוואה. מול ראול, הונטלאר ושות' המשימה תהיה קשה יותר למרות שאלה הבטיחו את מקומם בשלב הבא.