צילום: ראובן שוורץ אלו הימים של חיים דורה. הבן הבכור שלומי דורה, עושה עונה מצוינת כמאמן סכנין, הבן הצעיר יותר יוסי ממשיך לעשות עבודה גדולה בקישור של הפועל חיפה. ומי המאמן של הבן יוסי? האחיין טל בנין, הבן של האחות אתי. שושלת, בה יש מקום של כבוד לרוני דורה, האח של אתי וחיים, איש כדורגל ממדרגה ראשונה.

הרקע של שני המאמנים בני הדודים, שונה, למרות הקרבה המשפחתית. שלומי פרש מפעילות כשחקן כבר בגיל הנוער. טל היה לאחד השחקנים הבולטים בכדורגל הישראלי עם 78 הופעות נבחרת, חלקן כקפטן, שיחק בקאן הצרפתית תחת לואיס פרננדז שבהמשך הפך לעוזרו בנבחרת, ועלה ככחול-לבן ראשון בליגה האיטלקית. שנה אחת במדי ברשייה בליגה הבכירה, ועוד שנתיים באותו מועדון בליגת המשנה.

אין ספק, כי העונה הזו הפכה לעונת השדרוג של שלומי בן ה-39 אחרי שיצא מהחממה של הפועל חיפה. בקרב האדומים של הפועל חיפה הוא ייזכר כמי שהוביל את קבוצת הנוער לאליפות, ועוד יותר מכך בהעלאה של שורת שחקנים ארוכים לקבוצת הבוגרים. אושרי רואש, רן אבוקרט, הישאם כיוואן, עודד אלקיים ואחרים. אחר-כך קיבל באופן טבעי את הקבוצה הראשונה, ועלה ביחד איתה לליגת העל.

שני דברים גדולים קרו העונה לסכנין. האחד, מיקום בכיר בצמרת ליגת העל, ואל תשכחו שהורדו לה שתי נקודות לפני שריקת הפתיחה. השני, משהו המעיד על אופי, התייצבותה במאבק על תואר "המבקיעה הפורה ביותר". למרות שלא היה שחקן התקפה בצעירותו, התברר שוב כי יש לו אופי התקפי.

בחירת השחקנים של שלומי הייתה מעולה ביחס לתקציב. לכו תאמינו, כי עם המעט של סכנין הוא התמודד ראש-בראש ובהצלחה, עם המיליונים של מכבי ת"א ומכבי חיפה. העונה הזו תיזכר שנים רבות במגזר הערבי, ואין פלא שסכנין הזדרזה להחתים אותו לעונה הבאה. בלי הרבה טררם, יש תוצאות.

מאמן בית עם 78 הופעות בנבחרת
טל בנין, מבוגר בשנתיים משלומי, שסיים קריירה נהדרת כשחקן, הגיע להפועל חיפה באחת המצוקות הגדולות שעברו עליה בשנים האחרונות. מממצב של הידרדרות בתקופת ניצן שירזי, שלקח על עצמו את האחריות (עכשיו הוא משתקם בהצלחתו היחסית עם הפועל ת"א), הביא בנין רוח חדשה.

זו עונת הבכורה שלו כמאמן ראשי בליגת העל, אבל את טביעת האצבע והאופי המוכר מתקופתו כשחקן ראו כבר בימיו הראשונים. כמה קבוצות מאומנות בידי שחקן שגדל אצלן והפך לאגדת כדורגל ישראלית? את הרספקט קיבל טל משחקניו כבר ביום שבו מונה לתפקיד.

קבלת תפקיד מאמן ראשי בליגת העל הייתה הדבר המתבקש עבור טל. קל וחומר, כאשר קיבל קבוצה שהוא מזוהה איתה. על עצם כוונותיו יכולנו לעמוד מיד במשחק הראשון מול מכבי ת"א בשליפת המגן עאהד עזאם, שחקן שאף לא אחר בכדורגל הבוגרים הכיר. בנין ראה אותו ועקב אחריו כשאימן בנבחרת הנוער. בלי שלב ביניים, שעט עזאם להצלחה, כשהקרדיט לטל בנין. סידר שחקן בעל-ערך כלכלי ליואב כץ, ובעיקר חיזק את עמדת המגן הימני בהפועל חיפה.

אחר-כך הספיקה לו טביעת עין מהירה כדי להחתים את עלי חטיב מהליגה הפלסטינית, שהתחיל בסערה אם כי נרגע לאחרונה. בלי קשר, כמובן, לפרשת המהלומות באיצטדיון המושבה. ראה את השחקן והחליט מיידית.

אחד היתרונות הגדולים של טל על כל מוביל אחר בין המאמנים, שבקריירה הפעילה שלו הוא היה השחקן של המאמן במגרש. לא שנמנע מחשיבה עצמאית, להיפך, הוא ידע מה הנקודה שהכי חשוב ללחוץ עליה בלחץ נתון, אבל כבר בגיל 20 נחשב למבוגר האחראי של הפועל חיפה בנבחרת. אם זה לא יתרון למאמן, אז מהו בדיוק יתרון? אגב, גם רוני לוי שאימן 5 עונות את מכבי חיפה, הוגדר בשנותיו על כר הדשא כשחקן של מאמן.

בנין הגיע לקבוצה שנתנה פור לליגה, וגורלה היה נגזר אלמלא ביצעה את השינוי. זה לא אומר שכל משחקיה היו מושלמים, היו קטעים חלשים באמצע, אבל בגדול הפועל חיפה עשתה צעד גדול קדימה עם בנין. העובדה שיובל אבידור נותן את עונת ההבקעות הגדולה ביותר שלו, נזקפת בין היתר לזכות הניהול של טל. הכישרון של אבידור, שסבל תקופה ארוכה ממעצור, השתחרר ובמשחקים חשובים הפך לירות באוטומטי.

שלומי יצטרך להתמודד מול רף גבוה
הצלחה כמאמן או כשחקן פעיל, נמדדת בסך-הכול המצטבר במשך תקופה ארוכה. אם לא תקרה תקלה של הרגע האחרון, טל ימשיך עם קבוצה שחלק גדול משחקניה עדיין לפני שיאם. עם שיפור נוסף אצלם, זרים יותר משפיעים (למרות שאיני סבור כי רוב הזרים של הפועל חיפה הם אכזבה ביחס לעלותם) האדומים של בנין יעשו עוד צעד קדימה. יהיה קיץ שלם להכין בניגוד לעונה הזו שבה קיבל קבוצה מוכנה. הסיכון הקליל: כשהחליף את שירזי לא היה יכול להיות יותר גרוע. עכשיו דורשים ממנו לעשות עוד צעד קדימה.

גם ההצלחה של שלומי דורה בסכנין מחייבת. אתם יודעים איך זה כאשר האוהדים מתרגלים לטוב: כל ירידת רמה, ולו זמנית, יוצרת אכזבה. דורה הציב לעצמו רף גבוה בהישגי הקבוצ