יריד צבע טרי, מייסודן של יפעת גוריון ושרון טילינגר, בשיתוף חברת התוכן וההפקה היצירתית פאזה, הוא אירוע האמנות השנתי הגדול והמשפיע ביותר בישראל.  היריד, שחוגג השנה עשור, יתקיים בתאריכים 30-26 באפריל 2018 במרכז הירידים בתל אביב. 

עבודה של גידי גילעם. צילום: טל ניסים

לכבוד עשור לצבע טרי, ובהזמנת מרכז הירידים, יושק פרויקט ענק של ציורי קיר על חזיתות ביתני מרכז הירידים. את הפרויקט יבצעו האמנים PESH (ליאור בנטוב) ו-UNTAY (בעז סידס) מקולקטיב "פריטימס", שכבר קנה לו מוניטין בארץ ובעולם. את הפרויקט אוצרות יפעת גוריון ורז שפירא-פיינבורג, אוצרות האמנות של יריד צבע טרי. הציור ישתרע על 1,700 מ"ר ויהיה יצירת האמנות הגדולה בתל אביב, השואפת להעביר מסר של תקווה וחופש.

שני פרויקטים בינלאומיים מרכזיים, אחד מתחום העיצוב ואחד בתחום האמנות, יושקו אף הם במסגרת חגיגות העשור.Play&Food#2 הוא פרויקט עיצוב וקראפט שאצרהלוטה לדגרד זוטן. עשרה מעצבים מדנמרק ערכו "שולחן יום הולדת" חגיגי, המייצג את האסתטיקה הדנית העכשווית ובו בזמן מבטא את המסורת התרבותית הנורדית, של התכנסות משפחתית סביב שולחן אלגנטי. אני אינסופי הוא פרויקט אמנות בריטי ביוזמת SHOW UK בישראל. מדובר בשיתוף פעולה בריטי בין הכוריאוגרף טום דייל, אמן הדיגיטל ברט הודג'סון והרקדנית מריה אולגה פאלאני. המופע אורג דימויים שובי לב בתנועה מזוקקת, לכדי יצירה מהפנטת שבוחנת את מסעו של העולם הדיגיטלי ליצור חיים.

אני האינסופי. צילום: Tom Dale

תערוכת העשור אין מקום אחר מציגה מאות אמניות ואמנים שהרכיבו לאורך השנים את הנבחרת של צבע טרי, נענו לקול הקורא שבו התבקשו לשלוח יצירות העוסקות בדרך, בתהליכים ובצמיחה. מתוך מגוון העבודות בחרו האוצרות יפעת גוריון ורז שפירא פיינבורג עבודות שהתגבשו לתערוכה תמציתית, המצביעה על התייחסות של האמנים ל"מקום" - המקום הפרטי-אישי מול המקום האוניברסלי. 

עבודה של שם ברדוגו. צילום: תמיר מוש

פרויקט הגלויה הסודית הוא הפרויקט החברתי הוותיק של יריד צבע טרי. במסגרתו מוצגות למכירה למעלה מאלף עבודות אמנות מקוריות בגודל גלויה אחיד, שיצרו ותרמו אמנים ומעצבים בעלי שם לצד אמנים צעירים וסטודנטים. ההכנסות מהפרויקט מועברות במלואן למרכז מאירהוף לחינוך לאמנות של מוזיאון תל אביב, עבור מלגות לנוער מצטיין באמנות, ממשפחות מעוטות יכולת. הגלויות נמכרות במחיר אחיד, ללא ידיעת זהות היוצרים עד לאחר רכישתן.

עם מוגבלות. ללא מוגבלות. אנשים. הוא פרויקט משותף של ישראל מעבר למגבלות - FRIENDING של הג’וינט ישראל, המחלקה לתקשורת חזותית, באקדמיה בצלאל, ויריד צבע טרי. כרזות זזות - מיצג ייחודי, שנולד לרגל שנת העשור של היריד. סטודנטים משנים ג’ ו-ד' במחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל באים לנפץ את הסטיגמות הקשורות באנשים עם מוגבלות. באמצעות כרזות זזות - מייג ייחדו בו הם ממחישים באמצעות כרזות דיגיטליות בתנועה את חוויית המפגש האישי של כל אחת ואחד מהם עם צעירים, מנהיגים ופורצי דרך, עם מוגבלויות שונות.

התעוררת. עבודה של לילך מדר

כמו כן, אוצרות, אוצרים וגלריות ישראליות וזרות יציגו כ-30 פרויקטים אמנותיים מיוחדים לצבע טרי 10. בחממת האמנים העצמאים יציגו 48 אמנים אמנים מבטיחים בתחילת דרכם המקצועית, שאינם מיוצגים בגלריות ובביתן עיצוב טרי יוצגו ותר מ-35 פרויקטים בעיצוב ישראלי ובינלאומי. מעצבים צעירים ומפתיעים לצד ותיקים וידועים יציגו קולקציות חדשות של גופי תאורה, פריטי ריהוט יחודיים וכלים בעבודת יד, בסדרות מוגבלות.

מנורת רחוב של בר דוידוביץ. צילום: כפיר זיו

יריד צבע טרי 10, מרכז הירידים תל אביב. שעות פתיחה: חמישי 26.4 אירוע פתיחה 23:00-20:30, שישי 27.4  18:00-10:00, שבת 28.4  21:00-10:00, ראשון 29.4 22:00-17:00 , שני 30.4  22:00-17:00. לפרטים נוספים ורכישת כרטיסים: http://www.freshpaint.co.il.